rokoch. Veď ešte pred desiatimi dňami tu husto snežilo. Dnes si možno zalyžovať už len na troch zjazdových tratiach na Štrbskom Plese pokrytých umelým snehom. Posledným "výkrikom" z pohľadu exploatácie cestovného ruchu v prvej fáze tohto roku boli bezpochyby veľkonočné sviatky.
"Záujem o pobyty počas sviatočných dní bol vo Vysokých Tatrách mimoriadne vysoký. Niektoré ubytovacie zariadenia nám dokonca ohlásili plnú vyťaženosť. Na základe prieskumu obsadenosti 30 tatranských ubytovacích zariadení - hotelov, penziónov i privátov, sme zistili, že obsadenosť dosiahla až 91,7 percenta. Viac ako polovicu z hostí predstavovali Slováci. Vysoké zastúpenie mali aj občania Maďarska, Poľska, Nemecka a Českej republiky. Nechýbali ani Rusi a Ukrajinci," povedala pre PODTATRANSKÝ KORZÁR Dagmar Modlová z Tatranskej informačnej kancelárie. Ako ďalej uviedla, medzi ubytovanými prevažovali rodiny s deťmi. Dve tretiny z nich si počas voľných dní stihli zalyžovať na Štrbskom Plese, v Lomnickom sedle alebo Ždiari. Ostatní trávili čas prechádzkami, turistikou, jazdou na horských bicykloch alebo na koňoch.
Od včera je známa aj bilancia celej tohtoročnej zimnej turistickej sezóny v Tatrách, ktorej sa na svojom najbližšom zasadnutí budú venovať poslanci tamojšieho mestského zastupiteľstva. "Prelom rokov bol pomerne pokojný. Tí, čo čakali bombastické oslavy, si neprišli na svoje. Ceny pobytov sa totiž vyšplhali do takých výšok, že najčastejšie spomínaným slovom na konci minulého roku bolo storno. Počas prvých troch tohtoročných mesiacov sa však sezóna naplno rozbehla. Nebývalé záľahy snehu však spôsobili tiež netradične veľký rozptyl turistov, ktorí tohto roku nemuseli za ním cestovať až k nám do Tatier," skonštatovala generálna tajomníčka Združenia cestovného ruchu (ZCR) vo Vysokých Tatrách Bibiana Jarošová.
Podľa nej, naplnenosť hotelov bola zhruba dvojtretinová. Záujem turistov začal pozvoľna klesať až v druhej polovici marca. Priemerná dĺžka pobytu bola bezmála šesť dní. Mladšia generácia preferovala ubytovanie v penziónoch a na priváte. Starší naopak dali prednosť hotelom. Ubytovanie v podhorí Vysokých Tatier, prevažne v súkromí, uprednostnili turisti z Poľska, Ukrajiny, Bieloruska a Litvy. V hoteloch zase hrali prím návštevníci z Maďarska a Nemecka.
My sme sa prirodzene zaujímali aj o to, aká bola spokojnosť klientov s poskytovanými službami. "S kvalitou ubytovania boli zákazníci zväčša spokojní. Zaznamenali sme však sťažnosti na vysoké ceny vlekov, dlhé čakacie doby, poslabší nočný život a v mnohých prípadoch aj neochotné správanie sa pracovníkov obchodu a služieb," uviedla Bibiana Jarošová. Na záver sme sa jej ešte opýtali, aká je prognóza záujmu turistov o pobyty v Tatrách na najbližšie obdobie. "Rezervácie na mimosezónne obdobie predstavované mesiacmi máj a jún sú v súčasnosti na úrovni 41 percent. Máme tiež prehľad o potvrdených rezerváciách na obdobie letnej turistickej sezóny. Tam je záujem ešte vyšší, pretože presahuje 50 percent," odpovedala tajomníčka ZCR.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.