zistil, že je na nich nápis Made in China. Nebol ani prvý ani posledný, kto sa musel vysporiadať s novou skúsenosťou. Časom sa tiež naučil, že svetová globalizácia a zákonu trhu nepoznajú žiadne hranice. Zaujímavosťou je, že v Kežmarku sa až desať rokov "po" začali predajcovia intenzívnejšie zaoberať konkurenciou čínskych obchodov, ktoré z rôznych objektívnych i subjektívnych príčin ponúkajú v porovnaní s domácimi predávajúcimi lacnejší tovar.
Kežmarskí trhovníci sa listom vykazujúcim atribúty petície obrátili na primátora mesta. "My živnostníci mesta vás žiadame o zamyslenie sa pri rozdeľovaní a prideľovaní povolení na otvorenie prevádzky 'Čínsky obchod'. Z našej podnikateľskej činnosti získava Kežmarok každoročne do mestskej kasy zhruba jeden milión korún. Naše príjmy však po otvorení čínskych obchodov čoskoro nebudú pokrývať ani náklady na poplatky za stôl a hrozí nám zaniknutie nášho podnikania a strata zamestnania," píše sa v petícii, ktorá sa dostala do rúk primátora Františka Groholu.
Na inom mieste listu sa živnostníci pýtajú: "Prečo povoľujete také množstvo čínskych obchodov? Veď Kežmarok má dosť takýchto prevádzok. V iných mestách, ako napríklad Poprad, či Martin, sa tieto obchody rušia. Keď ste povolili otvorenie čínskych obchodov, možno ste si ani neuvedomili, aké problémy nastanú pre malých podnikateľov, ktorí v Kežmarku podnikajú už niekoľko rokov.
To najlepšie ale prirodzene prišlo na záver: "Čínske obchody nepovažujeme za zdravú konkurenciu. Veď čínski občania majú na Slovensku vybudovanú sieť veľkoskladov a ich predajné ceny sa rovnajú nákupným cenám, za ktoré nakupujeme tovar vo veľkoskladoch my. Pritom, o spôsobe ako sú dovážané niektoré tovary na Slovensko, svedčí niekoľko zadržaných nepreclených kamiónov."
O reakciu na petíciu sme požiadali najprv primátora mesta.
"Kežmarok otvára dvere, tak ako každý dnes, zahraničnému kapitálu. Áno, máme tu petíciu protestujúcich proti uvedeniu do činnosti ďalšieho čínskeho obchodu v meste. Teraz sa však nemôžem vyjadriť k tomu, či je pravda, že sa v týchto obchodoch predáva alebo nepredáva pašovaný tovar. Nadviazali sme však spoluprácu s okresným úradom, ktorý predpokladám, vyvinie intenzívnu kontrolnú činnosť. Samotné mesto má v tejto oblasti značne oklieštené právomoci. Môže sa totiž vyjadrovať len k dobe predaja v jednotlivých prevádzkach," neuspokojil našu zvedavosť František Grohola. Obrátili sme sa preto na odbor živnostenský a ochrany spotrebiteľa Okresného úradu v Kežmarku. Tam sme sa však dozvedeli, že informáciu od vedenia mesta zobrali síce na vedomie, ale osobitnú kontrolnú činnosť v označených prevádzkach zatiaľ vykonávať nezačali.
Nás prirodzene zaujímal aj názor tých, ktorí v okresnom meste pod Tatrami začali pre domácich podnikateľov predstavovať "nezdravú" konkurenciu. "Myslím si, že situácia sa vyhrotila kvôli cenovej politike. Kým my sa snažíme udržať ceny nášho tovaru čo najnižšie, konkurencia nestačí. Ľudia preto nakupujú tam, kde je to pre nich výhodnejšie. Myslím tým, nielen u nás, ale aj trebárs na trhoch v Poľsku. Čo sa týka nášho obchodu, zákazníci k nám chodia radi. Už si zvykli, že ak je niečo na pulte dlhšie ako týždeň, automaticky ideme s cenou ešte nižšie," povedala pre náš denník vedúca jednej z čínskych predajní s odevami na Hradnom námestí v Kežmarku Alena Podolská. Ako ďalej uviedla, je tu ešte jeden a nie zanedbateľný aspekt, majúci prívlastok sociálny. "V okrese je takmer 30-percentná nezamestnanosť a majiteľ obchodu nám ponúkol prácu. Ja sama som bola šesť rokov nezamestnaná. Konkurz do predajne bol pre viaceré z nás vykúpením. Musím tiež podotknúť, že v obchode pracujú iba Slovenky. Nie je tu žiadny zahraničný zamestnanec," skonštatovala A. Podolská a dodala, že v minulosti mala v predajni viacero kontrol. Boli tu z okresného úradu, obchodnej inšpekcie, daňového úradu i úradu práce. Okrem iného sa zameriavali aj na identifikáciu čiernej zamestnanosti. Žiadna z nich však neobjavila závažnejšie nedostatky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.