hliníkovej fólie v rámci akcie nazvanej Hliníkový Scarabeus (v minulom roku bolo nazbieraných rekordných štyristo kilogramov hliníkových fólií), kultúrny program s divadielkom, či vystúpením hudobnej skupiny, na pešiu zónu dorazia aj cyklisti. Zároveň pri príležitosti Dňa Zeme odštartuje kampaň Mestského úradu v Prešove k problémom odpadového hospodárstva a celý happening ukončí symbolické zapálenie sviečok za nezmyselne zahynuté zvieratá, stromy a všetky živé organizmy. Na pešej zóne budú umiestnené aj stánky s ekologickými materiálmi, priestor dostanú aj výtvarné práce a výrobky detí z prešovských základných škôl a priamo na mieste sa bude vyrábať recyklovaný papier. Podľa organizátorov sa akcia uskutoční za každého počasia. Do celosvetovej kampane v rámci Dňa Zeme sa v súčasnosti zapája vyše stotridsať štátov na všetkých kontinentoch. Slovensko sa do tejto kampane pripojilo v roku 1990, prvú akciu v rámci Dňa Zeme v šarišskej metropole zorganizoval v roku 1992 Slovenský zväz ochrancov prírody a krajiny v Prešove. História Dňa Zeme začala 22. apríla 1970 v USA, kde študenti zorganizovali protest proti nízkemu štátnemu rozpočtu pre oblasť životného prostredia.
Dnešný prešovský Deň Zeme na pešej zóne organizuje Slovenský zväz ochrancov prírody a krajiny v Prešove, Prešovská byciklová skupina Kostitras, Šarišské osvetové stredisko v Prešove a Komunitná nadácia Prešov, ktorá akciu podporila aj finančne. Na pozvánke, ktorú sme do redakcie dostali zo Slovenskej akademickej a informačnej agentúry, nebolo medzi spoluorganizátormi uvedené Prešovské občianske fórum (POF). To sa na podujatí v minulom roku zúčastnilo, a podľa našich informácií sa malo zúčastniť aj v tomto roku.
"Neviem o tom, neviem prečo nie sme na pozvánke," povedal nám koordinátor projektov POF Luděk Mlčoch. Podľa jeho slov sa POF do akcie v tomto roku zapojí, sám pripravoval plagáty ku Dňu Zeme, na ktorých Prešovské občianske fórum uvedené je.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.