do tretej. Nasledujúce dva roky sa však tím, ktorý prevzal známy grécky tréner Tasos Anastasiadis, vyšplhal až medzi grécku elitu. Prelomový bol rok 1991, keď do klubu začali prúdiť financie zo spoločnosti Viamar. Spoločnosť je autorizovaným zástupcom a importérom škodoviek v Grécku, a tak došlo k dohode, ktorá má za následok pre našinca tak exoticky znejúci názov - FC Skoda Xanthi.
K 1.júlu 1997 nastúpil do tímu Juraj Buček. Ten padol do oka Grékom počas famózneho výkonu v PVP 1996/97, keď na štadióne Nikosa Goumasa aténskeho AEK (práve ten štadión postihlo v minulom roku ničivé zemetrasenie) vychytal nemožné a prispel len k jednogólovej prehre Humenného. Tri roky tu bol Juraj Buček sám, začiatkom tohto roka k nemu pribudol aj stredopoliar 1.FC Košice a slovenskej reprezentácie Vladimír Janočko. Práve s ním sme sa o jeho, aj keď zatiaľ krátkom pôsobení v Grécku, porozprávali po medzištátnom stretnutí medzi Slovenskom a Nemeckom A 2 v Prešove.
Prešov - S presadením sa na novom pôsobisku vraj Vladimír Janočko nemal veľké problémy. "Trvalo mi to krátko. Myslím, že som nemal žiadne problémy, ani s hráčmi, ani s adaptovaním sa v klube." S gréčtinou si však zatiaľ netyká. "S tou rečou je to ťažšie, mám tam však brankára Bučeka, ktorý mi tieto záležitosti uľahčuje. Nie je toho veľa, skôr by som povedal, že som sa viac učil pred tým, ako som tam išiel. Potom som to trochu zanedbal. Povedal by som, že keby som sa dva mesiace poctivo učil gréčtinu, vedel by som oveľa viac. No, nestalo sa... Pritom na začiatku mi to s gréckym jazykom išlo celkom rýchlo, teraz sa mi však akosi nechce," smeje sa V. Janočko, ktorý však vzápätí dodáva: "Dobrý futbalista však na ihrisku nepotrebuje rozprávať, ale hrať." Takže - vzťahy s "Joraiom" (berieme do úvahy grécke zdroje) Bučekom? "Sú dobré, ako inak. Veď sme tam dvaja Slováci. Sem tam sa stretávame i v súkromí. Ako som už spomínal, dosť mi pomáha. On je tam už tri roky, takže už nepociťuje žiadne problémy." Dodajme, že okrem dvojice Slovákov hrajú v Skoda Xanthi ešte traja černosi - dvaja Senegalčania a jeden Kamerunčan. Cudzinecká kvóta je pritom v Grécjňku pomerne benevolentná, na súpiske kádra môžu byť šiesti cudzinci, v zápase môžu nastúpiť - šiesti. Xanthi má teda rezervu - žeby šanca pre ďalšieho Slováka do partie?
Doteraz nastúpil V. Janočko v deviatich zápasoch. V prvom nastúpil na jeden polčas, v ďalších siedmich odohral celé stretnutia, v poslednom, na ihrisku Panathinaikosu Atény, hral tento víkend 75 minút. Bol na Panathinaikose plný dom? "Nie, rozhodne nie. Ten je, keď hrajú medzi sebou aténsky AEK, Panathinaikos či Olympiakos Pireus. Na Xanthi, či na ďalšie grécke mužstvá, však prichádza menej divákov."
Janočkov klub, FC Skoda Xanthi je v súčasnosti zhruba v strede tabuľky. "Nevyzerá to, že by sme mohli uspieť, s vypadnutím však rozhodne nebudeme mať problémy. Vyzerá to tak, že v tom strede aj ostaneme. Čakajú nás však ťažké zápasy." Úspešnejšia je v pohári, ktorým zatiaľ napreduje.
Samotný názov, Škoda Xanthi, znie netradičným spojením pre našinca dosť exoticky. Registroval ho V. Janočko už pred svojim prestupom? "O mužstve som počul už predtým, ešte keď tam prestupoval Buček. Zvlášť ma to však nezaujímalo, v gréckej lige nepôsobili žiadni Slováci." Ako vlastne došlo ku tomuto názvu. Prezident spoločnosti Viamar je zároveň aj prezidentom klubu v Xanthi. "Áno, je dokonca majiteľom klubu. Chodí obchodovať do Čiech a na Slovensko. Vie aj trochu, ale naozaj len trochu, po česky a slovensky." Majiteľ klubu má dokonca za manželku Češku. Mimochodom, kluby, ktoré majú sponzorov automobilách, majú dosť jasno v služobných autách, konkrétne ich značkách, ktoré poskytujú hráčom. Funguje niečo také aj v Xanthi? " Málo hráčov má služobné autá. Aj keď trebárs ja mám Felíciu. Hlavne Gréci však jazdia na svojich autách, ktoré sú rôznych značiek. Kto však má služobné auto, má škodovku."
Vrátili sme sa samozrejme aj k reprezentačnému štartu V. Janočka v zápase Slovensko - Nemecko A 2.
"Čakal som, že nastúpim aspoň na polčas. Žiaľ, nevyšlo to, takže to bolo len na tých dvadsaťpäť minút. Som však rád, že som si aspoň zahral. A že nám to išlo celkom dobre. Podali sme celkom dobrý výkon." Natíska sa otázka - neobáva sa V. Janočko, že svojim presunom do Grécka, ktorého futbalové dianie našinci až tak nesledujú, sa vzdiali z hľadáčika reprezentačných trénerov? "Myslím, že keď budem hrávať celé zápasy, tak ako doteraz, tak v tom nevidím žiadny problém. Problémy majú skôr hráči, ktorí hrávajú v reprezentácii a pritom nehrávajú, sedia na lavičkách.Navyše, v Grécku je určite náročnejšia súťaž ako na Slovensku. Sú tu špičkové mužstvá, špičkoví hráči, ktorí hrávajú európske poháre, Ligu šampiónov každý rok. Preto je tu aj viac ťažších zápasov." Ako by štýlovo porovnal V. Janočko grécku ligu so slovenskou? "Hra je tvrdšia a rýchlejšia, Grékom však možno chýba viac taktického myslenia," hovorí na záver slovenský reprezentant, ktorý pod Tatry zavítal kvôli reprezentačnému zápasu naozaj iba na skok. Už včera, vo štvrtok, totiž odlietal späť pod Olymp.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.