vernisáži výstavy fotografií Lewisa Carrolla, alias Charlesa Lutwidga Dodgsona, kurátorka Domu fotografie v Poprade Lucia Benická. Vyjadrila sa tak na margo výstavy snímok z polovice minulého storočia, na ktorú zrejme po prvýkrát v histórii foto-galérie neprišiel ich autor osobne. Z pragmatických dôvodov ani nemohol. Je totiž už viac ako sto rokov mŕtvy.
Steny reanimovaných priestorov popradského Domu fotografie budú najbližšie týždne zdobiť práce človeka so záhadnou minulosťou. "V mladosti vyzeral úplne obyčajne, hádam aj trochu smiešne. Keď dospieval, zachovával si neprítomný a melancholický výraz. Neexistuje jediná fotografia, na ktorej by sa usmieval. Keď v 65 rokoch zomrel na zápal pľúc, bol vraj ešte panic," píše madridský časopis El País. To však nie je všetko. Lewis Carroll v dospelosti pôsobil ako anglikánsky kňaz a profesor matematiky v Oxforde. Popri tomu sa venoval fotografovaniu. Najčastejšími ním fotografovanými objektmi boli nedospelé dievčatá. Jeho životnou láskou sa stala desaťročná Alica Liddellová.
"To dievčatko miloval natoľko, že pre ňu začal písať divadelné hry. Alenka v ríši divov ho preslávila na celom svete. Hovorí sa, že raz ju dokonca požiadal o ruku. Hrubé, no vcelku prirodzené odmietnutie zo strany matky viedlo k tomu, že L. Carroll, hoci obklopený množstvom ďalších mladých dievčat, prestal fotiť a začal chátrať," skonštatovala L. Benická a dodala, že podľa dobových literárnych prameňov uňho nešlo o sexuálnu príležitosť. Napokon, spomedzi všetkých fotografií sa dodnes zachoval len jeden jediný akt, ktorý je teraz vystavený aj v Poprade. Na druhej strane ale dal autor vraj všetky ostatné tesne pred svojou smrťou zničiť.
Jeho zväčša jednofarebné fotografie osadené v parte sépiovej farby a hnedom ráme dýchajú patinou doby, v ktorej vznikli. Vo väčšine prípadov sú na nich portréty dievčat. Nechýbajú ale ani zábery jeho kolegov profesorov z Oxfordu, či inak známych osobností spred jeden a pol storočia. Dokonalosť detailov a čistota výrazových prostriedkov sú bezpochyby inšpiratívnymi aj v súčasnej pretechnizovanej dobe. A je v nich ešte čosi, čo po rokoch objavili a definovali kritici fotografického umenia - je to srdečnosť a sviežosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.