DS v košickom parlamente sa na včerajšom zasadnutí mestského zastupiteľstva strhla pri prerokúvaní Rozboru hospodárenia mesta Košice za rok 1999.
Mestská pokladňa skončila vlaňajšok so stratou 82 miliónov 803 tisíc korún, pričom príjmy vo výške 2,858 miliardy podľa schváleného rozpočtu sa podarilo naplniť len z 58,4 percenta. Rozpočet na rok 1999 uvažoval s prijatím úveru vo výške 739 miliónov 600 tisíc korún a obligáciami v objeme jednej miliardy korún. Skutočnosť však bola taká, že k hodnotenému obdobiu si mesto horko-ťažko vybavilo krátkodobé úvery v celkovej výške 510 miliónov 368 tisíc od PKB, Kapitalu, Komerčnej banky, SKB, MČ Západ, Agrobanky, VÚB, Mlynu Košice, Hasičskej poisťovne, I. O. Tradu a Devín banky. Ako sa konštatuje v rozbore hospodárenia, podstatná časť z týchto úverov bola použitá na splátky pôžičiek a zmeniek. Dlh mesta sa znížiť nepodarilo, naďalej ide o plus-mínus dve miliardy korún, pričom mesto v roku 1999 splácalo záväzky z rokov 1997/98 z čias primátorovania R. Schustera v objeme vyše 203 miliónov korún.
Pri rekapitulácii záväzkov mesta k 31. decembru 1999 dospejeme k závratnej sume 712 miliónov 768 tisíc korún, ktorú tvoria záväzky vyplývajúce zo zmluvných vzťahov, z neuhradených faktúr za roky 1997 až 1999 a prechodných výpomocí z fondov a iných účtov mesta.
Primátor Zdenko Trebuľa včera poslancov informoval, že vedenie mesta naráža pri rokovaniach vo veľkých slovenských finančných inštitúciách na tlaky lobistických skupín, ktoré chcú údajne mestu škodiť a bránia predaju obligácií. Z. Trebuľa ďalej ohúril tvrdením, že z nemenovanej štátnej inštitúcie mu isté kruhy dali najavo, že ak vedenie mesta ukáže prstom na vinníka za súčasnú finančnú situáciu zadĺženého mesta, podporia odkúpenie obligácií. Takúto podmienku považuje za snahu určitých skupín o zdiskreditovanie slovenského prezidenta R. Schustera.
Na otázku Korzára, aby primátor konkretizoval, ktoré lobistické skupiny z ktorej inštitúcie majú takú požiadavku, Z. Trebuľa odpovedal:
"Za tým, čo som poslancom povedal, si stojím. Mám kuloárne informácie, že predaj mestských obligácií je umelo zdržiavaný. Nebudem to ďalej rozoberať, mám totiž pocit, že v tomto štáte je niečo choré."
Primátor odmietol potvrdiť, či ide o Slovenskú poisťovňu, no dodal, že rokovania o predaji 200-miliónového balíka tejto štátnej inštitúcii zatiaľ nie sú skončené.
"Zatiaľ sa mestu podarilo predať obligácie za 430 miliónov vrátane vyplatenia Ekothermalu. Mesto nie je schopné bez pomoci slovenských finančných ústavov vyrovnať svoje pohľadávky voči zahraničným bankám, čo ohrozuje aj štátny záujem Slovenska," tvrdí primátor Z. Trebuľa. Na ďalšie otázky súvisiace s jeho vážnymi tvrdeniami odmietol odpovedať s tým, že "už to ďalej rozoberať nemieni".
Jeho stranícky kolega z SOP Štefan Vranovský včera poslanecký zbor vyzval k spolupráci a spoločnému lobingu pre mesto Košice prostredníctvom poslancov parlamentu a ministrov vo vláde.
Poslanec KDH Martin Boritáš v rozprave zdôraznil, že na to, aby sa mesto i poslanci mohli pozerať dopredu, sa najprv musia vysporiadať s minulým obdobím, keď sa vážne chyby v hospodárení udiali. Poukázal na skutočnosť, že na magistráte dodnes fungujú tí istí ľudia, ktorí "nás v minulom období až arogantným spôsobom presviedčali o správnosti rozhodnutí v otázkach brania úverov, posúvania hranice úverovej zadĺženosti a vypracúvali nereálne rozpočty."
Poslanec KDH F. Balún vládnej ľavicovej koalícii pripomenul, že je za spoluprácu a ochotne ponesie aj zodpovednosť, ale len v prípade, že s opozičnými poslancami bude spolupracovať ako s rovnocennými partnermi, lebo doteraz ich nepustila do najdôležitejších orgánov mesta.
Ani v uplynulom roku sa mestu Košice nepodarilo zrealizovať plánovaný odpredaj majetku, keď z predpokladaných 299,509 miliónov do pokladne pribudlo len 163 miliónov korún. Podľa poslancov KDH a DS sa okrem nízkeho záujmu kupujúcich a stagnácie trhu s nehnuteľnosťami pod fiasko mesta podpísala aj mnohokrát lajdácka príprava materiálov na zastupiteľstvá a takmer žiadna propagácia v tlači, či už doma alebo v zahraničí.
Primátor včera zdôraznil, že jedinou cestou, ako si mesto môže pomôcť, je odpredaj majetku, hlavne mestských lesov, za ktoré sa predpokladá príjem do pokladne vyše dvoch miliard. Po dlhotrvajúcej diskusii poslanci predložený rozbor hospodárenia väčšinou hlasov schválili.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.