Česko
"Každý víkend k nám za týmto účelom smerujú desiatky autobusov. Slováci sa dozvedeli, že môžu žiadať o vrátenie dane z pridanej hodnoty (DPH) a tieto výhody hojne využívajú," povedal námestník riaditeľa Colného riaditeľstva v Brne Jaroslav Moravec.
Upresnil, že začiatkom apríla, keď nadobudla platnosť novela zákona o DPH, bol záujem zo strany slovenských turistov predovšetkým o nákup stavebných materiálov, brúsené sklo a keramiku. V súčasnosti sa nakupujú predovšetkým potraviny, kozmetika a oblečenie. Podmienkou je, aby cudzinec nakúpil tovar v jednom obchode v hodnote vyššej ako tisíc korún. O vrátenie dane môže žiadať do troch mesiacov po tom, ako vyvezený tovar opustí územie ČR.
"Predpokladáme, že s blížiacou sa turistickou sezónou budú okrem hraničného priechodu Lanžhot - diaľnica na všetkých ostatných česko-slovenských priechodoch pomerne dlhé čakacie doby na vybavenie. Technické možnosti na hraničných priechodoch totiž neumožňujú oddeliť bežné vybavovanie a agendu týkajúcu sa vývozu tovaru," poznamenal Moravec.
Colník musí každému cudzincovi skontrolovať a potvrdiť dokument o kúpe, špeciálny formulár Ministerstva financií ČR pre vrátenie DPH a urobiť fyzickú kontrolu deklarovaného tovaru. Colné riaditeľstvo pre urýchlenie vybavenia plánuje najneskôr do začiatku leta postaviť na hraničnom priechode Lanžhot-Stará cesta novú bunku pre colníkov a urýchliť tak vybavovanie turistov, povedal Moravec.
Výrazný nárast pohybu turistov potvrdil aj juhomoravský policajný hovorca Ivo Mitáček.
"Dôvodom je nový fenomén nákupov slovenských občanov, ktorí v pohraničí doslova obliehajú obchodné domy a hypermarkety," dodal Mitáček.
Turisti preto musia rátať s tým, že na hraničných priechodoch budú čakať dlhšie na vybavenie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.