sa najmä u žien pod názvom migréna. Hlavným príznakom migrény je bolesť, lokalizovaná na jednej strane hlavy. Pri opakovaní sa môže objavovať aj na opačnej strane, ale v danom záchvate sa prejavuje len na jednej. Najčastejšie to býva ráno, krátko po prebudení. Pred záchvatom bolesti hlavy sa môžu dostaviť rôzne príznaky ako záblesky pred očami, výpadky videnia, aj sucho v ústach, hnačka, zápchy, zvracanie. Po záchvate môže byť častejšie močenie. Ženy sú dvoj až trojnásobne častejšie postihnuté ako muži. Migrénou trpí podľa odhadu lekárov asi 10 % populácie. V civilizovaných krajinách je jej výskyt väčší. Migréna sa zaraďuje medzi typické rodinné ochorenia. K jej príčinám patria: potravinové alergie, stres, depresia, hromadenie vody v organizme, hormonálne zmeny v závislosti od gynekologického stavu. Viaceré americké štúdie uvádzajú asi v štvrtine prípadov ako hlavnú príčinu potravinovú alergiu. Vymenujeme hlavné potravinové alergény uvádzané pri migréne: mlieko, kakao, čokoláda, nápoje s colou, kukurica, bravčové mäso, cibuľa, cesnak, citrusové plody, vajcia, syry. Ak máte podozrenie na niektorú potravinu, vylúčte ju na niekoľko dní a sledujte, či sa záchvat dostaví, a v akej podobe. Postupným vylučovaním môžete zistiť potraviny, ktoré vám škodia.
Ďalšie rady: obmedzenie tukov na minimum, zanechanie fajčenia, vylúčenie rafinovaných cukrov, kofeínu. Pozor na vegetu - obsahuje zosilňovač chuti - glutaman sodný, ktorý často spôsobuje potravinovú alergiu. Ak ste naň citliví, vylúčte aj všetky práškové polievky, ktoré ho tiež obsahujú. Nepite alkohol v žiadnej podobe.
Psychoterapia, rozbor denného rytmu, celkové skľudnenie, vyhýbanie sa stresu, pravidelný denný režim podporujú odolnosť organizmu proti stresu a proti migréne. Často pomôže dodávanie organického železa, horčíka spolu s vitamínom C.
Relaxačná časť: pohodlne sa posaďte do svojho relaxačného kresla. Uvoľnite sa. Predstavte si, že ste na rozkvitnutej jarnej lúke. Stúpate po slnkom prehriatej tráve. Pomaly prichádzate k malému, kľudnému potôčiku, na brehu ktorého je čln. Nasadáte do člna. Líhate si na dno člna. Čln sa odpútava od brehu a pomaly sa vami pláva dolu prúdom. Ste v bezpečí. Nad vami bdie silná, istá ruka, ktorá vám nedovolí ublížiť. Cítite, ako vás vlnky s loďkou pomaly hojdajú. Hore a dole, hore a dole, hore a dole. Dopredu a dozadu, dopredu a dozadu, dopredu a dozadu. Napravo a naľavo, napravo a naľavo, napravo a naľavo. Ukolísava vás to do polospánku. Ste pokojní, uvoľnení, je vám dobre. Celé telo sa uvoľňuje, je pokojné. Je vám dobre. Chcete tento svoj pocit s niekým zdieľať. Posielajte preto lásku svojim blízkym. Pomaly, opatrne, jemne posielajte lásku. Lásku, ktorá vás upokojila, lásku, ktorá vás skľudnila, lásku ktorá vás celých premenila na kľudné, bolesti zbavené bytosti. Ste naplnení láskou. Voľne bez ohraničení posielajte lásku svojim blízkym. Čím viac lásky pošlete, tým viac lásky dostanete. Lásku, ktorú takto načerpáte, si ponechajte v sebe celý večer. Prajem vám veľa lásky do celého týždňa.
Autor: Alexander Vojtko
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.