starovekom Egypte bolo zvykom, že kráľ sa mohol oženiť aj so svojou sestrou. Kráľovná sa teda vydala za Tutmosa II, ktorý ovládal Egypt 5 rokov. Keď zomrel, na trón mal nastúpiť Tutmos III. Pri moci však vydržal iba jeden rok pretože slečna Hastepsovit sa sama prehlásila za kráľovnú horného a dolného Egypta a ujala sa moci.
Ku chrámu kráľovnej Hastepsovit sme sa dostali cez Luxorský most (dlhý 600 metrov), ktorý strážia dve sochy boha Horasa. Chrám bol postavený v 18. dynastii faraónov, čiže asi 1400 rokov pred Kristom. Na vstupe do chrámu dlhého 1 km boli postavené dve sochy ochrancov, znázorňujúcich kráľa Achnotepa III. Asi 300 r. pred Kristom boli zničené zemetrasením. Neskôr ich reštaurovali Rimania.
Aby mala kráľovná Hastepsovit právo ovládať Egypt, zobrazovala sa a vystupovala ako muž, pretože v tej dobe nemohla v krajine vládnuť žena. Na stenách chrámu bola zobrazovaná celá história dynastie, ako ľudia pracovali, žili, čo chovali, pestovali, aké nástroje používali. Tu sme mohli vidieť, že starí Egypťania nepoužívali jazyk, ale znaky. Muži boli znázorňovaní v tmavších farbách ako ženy, pretože pracovali vonku. V chráme bola zachovaná iba jediná maľba kráľovnej, pretože keď sa dostal k moci Tutmos III, dal odstrániť všetky maľby a reliéfy, ktoré znázorňovali Hastepsovit. Nebola zničená preto, lebo znázorňovala dušu a nie telo. Na kresbe vidieť dva symboly - spravodlivosti a kľúč života. Kľúč života pozostáva z kruhu znázorňujúceho Egypt, trojuholník pripomína deltu, jeho dve polovice západný a východný Egypt, ktorý pretína rieka Níl. Farby, ktoré boli používané, boli vyrábané z kameňa a preto sú veľmi trvácne a zachované dodnes. Z kresieb sa dá taktiež vyčítať, že pri návrate z Afriky si starí Egypťania priniesli do krajiny afrického leva a iné zvieratá, ktoré v Egypte nežijú. Ďalšou zaujímavosťou je, že kráľovná Hastepsovit nebola pochovaná v údolí kráľovien, ale v údolí kráľov. Momentálne sa jej múmia nachádza v Egyptskom múzeu.
Nakoniec sa však kráľovná zamilovala do chlapíka (architekta), ktorý jej tento chrám postavil a s ním utiekla z Egypta. Na rad prišiel konečne muž, Tutmos III.
Po návšteve chrámu určite nesmieme vynechať obchod s alabastrom. Alabaster je vzácny kmeň, ktorý je neobyčajne tvrdý a nerozbitný. Pravý alabaster sa rozozná tým, že pri podsvietení prepúšťa svetlo. Vyrábajú sa z neho rôzne suveníry či sošky, ktoré slúžia ako nočné lampy.
Autor: Peter BEKEČ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.