Foucalt. Jeho vynález bol komplikovaný, nepraktický a neujal sa. Tento vynález bol dobrým popudom do práce pre iných vynálezcov. Ďalší patent dostal český rodák J. F. Petzval v roku 1824. Skonštruovať písací stroj nebolo také jednoduché. S vynálezom sa ešte dlhé roky trápili mnohí. V roku 1829 si dal patentovať svoj vynález Wiliam Austin Burt. S ďalším vynálezom sa v roku 1833 zviditeľnil Francúz Xavier Projean.
Do skupiny ďalších vynálezcov sa zaradil Jindřich Odkolka z Čiech a Peter Mitterhofer z Tirolska. Ani jeden z nich však nebol úspešný. Ich vynálezy sa neujali, nedali sa použiť v praktickom živote. Za vynálezcu písacieho stroja možno považovať Christophera Lathama Sholesa. O tom, ako Sholes prvýkrát ohlásil svoj vynález, existuje viac verzií. Raz vraj pribehol na poštu v Milwaukee udychčaný muž s čudným prístrojom. Pýtal si kopírovací papier, čo v tom čase bola veľká vzácnosť. Vedúci pošty Charles Weller sa nechal presvedčiť a dal kúsok kopírovacieho papiera vynálezcovi. Ihneď sa stal svedkom vynálezu písacieho stroja. Síce vyklepkával iba jedno písmenko, vedúceho pošty napriek tomu prístroj očaril.
Vynálezca sa ihneď vrhol do práce a podarilo sa mu zostrojiť okolo tridsať funkčných modelov. Prvou pisárkou sa stala jeho dcéra Liliana, ktorá s radosťou skúšala výhody novej technickej vymoženosti. Vynálezca nemal na výrobu písacích strojov dostatok peňazí a preto svoj patent predal firme Remington, ktorá sa ak prvá ujala výroby. Firma už vyrábala šijacie stroje, atraktívnejšie sa im zdali písacie. Nové výrobky sa objavili na výstave v USA v roku 1876, veľký záujem však nevzbudili. Na výstave bol úspešnejší telefón, o ktorom sme už v Korzári písali. Písacie stroje veľmi nešli na odbyt, v roku 1879 sa ich predalo iba stoštyridsať no postupne záujemcov o nový vynález bolo stále viac. V roku 1891 sa už predalo vyše sedemdesiattisíc kusov Sholesovho vynálezu. Bol funkčný, ale mal ešte mnoho nedostatkov, napríklad to, že pisár nevidel, čo píše.
Začali vznikať konkurenčné firmy, vzniklo 88 patentovaných modelov. Najpraktickejším sa zdal vynález F. X. Wagnera, ktorý začala vyrábať v roku 1898 firma Underwood. Tieto písacie stroje už umožňovali sledovať písaný text. Firma Underwood ako prvá zaviedla aj pásku, dovtedy sa ako farbivo používala iba plstená poduška napustená farbou. Potom sa už písací stroj rozšíril takmer do každej životnej sféry. Nemohli sa bez neho zaobísť úrady, firmy, redakcie denníkov, časopisov, získali obľubu aj v domácnostiach. Neskôr sa začali používať elektrické písacie stroje, ktoré uľahčovali prácu pisárky. Písanie na stroji sa dokonca stalo súťažnou disciplínou.
V bývalom Československu sa výroba písacích strojov začala v roku 1933. Zo začiatku ich začala vyrábať Zbrojovka Brno, licenciu na výrobu odkúpila od firmy Remington. Písacie stroje vlastnej konštrukcie sme začali vyrábať v roku 1947. Možno povedať, že tento vynález bol dôležitým medzníkom pre ďalší vývoj v tejto sfére.
Písací stroj budeme čo nevidieť považovať za starožitnosť. Vďaka rýchlemu rozvoju výpočtovej techniky. Máme k dispozícii laserové, atramentové aj ihličkové tlačiarne. Vďaka výpočtovej technike môžeme text i obrázky spracovávať rýchlo a omnoho kvalitnejšie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.