českého trhu, takže vedenie spoločnosti pristúpilo k podávaniu výpovedí. PREŠOVSKÝ KORZÁR o tom včera informoval výrobný riaditeľ spoločnosti Juraj Mikita. "Včera (rozumej vo štvrtok 27. apríla - pozn. red.) dostalo trojmesačnú výpoveď asi 60 ľudí, dnes (včera) dostanú výpovede ďalší. Celkovo za apríl a máj to bude 230 ľudí, prevažne úkolových robotníkov, v menšej miere obslužných robotníkov a opravárov, či TH pracovníkov," povedal výrobný riaditeľ Mikita.
Pripomíname, že k 31. marcu zamestnávala Tesla 1270 ľudí. V januári nahlásila na Národný úrad práce hromadné prepúšťanie v počte 422 zamestnancov. Zatiaľ to tak vyzerá, že toto číslo sa nenaplní.
Ako ďalej výrobný riaditeľ Mikita povedal, ani pre vedenie to nebolo ľahké rozhodovanie, keďže si uvedomujú, že Tesla patrí k najvýznamnejším zamestnávateľom nielen v tomto regióne, ale v celom kraji. Stropkovský región má však pomerne vysokú nezamestnanosť a minimum pracovných príležitostí. "V Čechách sme v minulom roku stratili trh," dôvodil výrobný riaditeľ Mikita. "Vznikla tam česká firma na výrobu telefónnych prístrojov. Tým pádom sme stratili najväčší trh a dostali sme sa do určitej odbytovej krízy."
Zdôraznil však, že firma i napriek ťažkostiam nespí. Svedčí o tom skutočnosť, že každý mesiac sa rozbieha overovacia séria nového výrobku, napríklad od nového roku sa v Tesle začalo s výrobou kompaktných žiariviek. "Ideme cestou nových výrobných programov, čo je veľmi nákladné. Je potrebné zabezpečiť vývoj, technologickú prípravu výroby, formy, nástroje a ďalšie veci. A množstvá, ktoré predáme tu na Slovensku nie sú také veľké, aby sme vedeli udržať zamestnanosť. Slovenský trh má viac chýb. Je malý a neplatí. Nie sú tu solventní ľudia. Preto podnikáme i ďalšie aktivity, ale pokiaľ tu nepríde solventný strategický partner, nebude to jednoduché ani v budúcnosti." Firma jednoznačne potrebuje trhy. Obchodné aktivity smerujú najmú do Česka, Maďarska, Bulharska, na Ukrajinu, do Ruska a v posledných rokoch i do Poľska. Jeden druh sortimentu piezokeramické membrány smerujú i do Nemecka. Výrobné, ľudské kapacity, a tiež sortiment firma má, chýba len trh.
Druhou okolnosťou, ktorá ovplyvňuje zamestnanosť, je podľa J. Mikitu využívanie moderných technológií. Ročne firma investuje do nových technológií okolo 10 až 15 miliónov korún. "Nemusím azda zdôrazňovať, že automatizáciou výroby sa tiež znižuje potreba doterajšieho počtu zamestnancov," uzavrel výrobný riaditeľ akciovej spoločnosti Tesla Stropkov Juraj Mikita.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.