ktoré sa po vstupe nacionalistických slobodných do vlády ocitlo v medzinárodnej izolácii. Potvrdil to štátny tajomník slovenského ministerstva zahraničných vecí Ján Figeľ, ktorý včera Busekovu návštevu označil "za prvý krok k intenzifikácii vzájomných vzťahov". Ako dodal Figeľ, ministerstvo zahraničných vecí pozvalo na návštevu šéfku rakúskej diplomacie Benitu Ferrerovú-Waldnerovú a ešte tento rok by mal prísť aj rakúsky kancelár Wolfgang Schüssel - v rámci pravidelných stretnutí premiérov slovenskej, rakúskej a maďarskej vlády. Slovensko bude po Maďarsku druhou krajinou Visegrádskej štvorky, ktorá prijme vysokých rakúskych činiteľov. Krajiny V 4 vyjadrili obavy zo vstupu slobodných do vlády, nepripojili sa však k sankciám 14 členských krajín EÚ. Podľa Figeľa sa doteraz rakúska vláda snaží postupovať v súlade s európskymi dohodami.
Erhard Busek chce z pozície splnomocnenca rakúskej vlády pre rozšírenie EÚ ubezpečiť kandidátske krajiny o rakúskej podpore pre ich členstvo v únii a presviedčať rakúsku verejnosť o výhodách rozširovania. Za svoju tretiu úlohu považuje "jasne vysvetliť Európskej únii a Európskej komisii, že nikto sa nesmie schovávať za Rakúsko, keď dôjde na rozširovanie". Podľa Buseka sa totiž niektoré členské krajiny vyhovárajú na Rakúsko, aby zakryli vlastnú neochotu rozširovať EÚ. Ako včera uviedol Busek, "rakúska vláda, bývalá i súčasná, vždy podporovala vstup Slovenska do únie v rámci Visegrádskej štvorky". Rakúske pohnútky sú veľmi jednoduché: bez Slovenska by vonkajšia hranica EÚ merala 1600 kilometrov, so Slovenskom to bude len 85.
Busek sa odmietol oficiálne vyjadriť k násilnému predvedeniu expremiéra Mečiara ako k vnútornej záležitosti štátu, súkromne však poznamenal, že "je ťažké povedať, aká udalosť mala aký vplyv na imidž krajiny v posledných desiatich rokoch".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.