PREŠOVSKÝ KORZÁR o tom informoval predseda družstva Miroslav Sopko. Ako ďalej uviedol, družstvo kúpilo starý a dosť zdevastovaný štvorbytový dom v Šebastovej za 1,2 milióna, ktorý potom v náklade 1,5 milióna korún prerobilo na šesťbytovku. Podľa slov námestníčky predsedu pre technicko-prevádzkový úsek Gabriely Šostákovej, tento bytový dom má v súčasnosti štyri dvojizbové byty prvej kategórie a dva suterénne byty tretej kategórie. Technicky je bytový dom prerobený tak, že sa štyri dvojizbové byty prvej kategórie dajú prideliť ako osem jednoizbových bytov druhej kategórie, ale so spoločnou kúpeľňou a kuchynkou. Ku kúpe bytovky sa družstvo rozhodlo preto, aby mohlo účinnejšie riešiť neplatičov a prideľovať im tieto byty ako náhradné.
Ako predseda Sopko ďalej povedal, v minulom roku podalo družstvo na súd 326 návrhov na výpoveď z nájmu. Z toho až 298 riešilo družstvo mimosúdnym vyporiadaním. "Snažíme sa vychádzať členom družstva v ústrety, nakoľko je to len možné. Keď vidíme snahu našich členov, že chcú zaplatiť hľadáme najprv cestu dohody. Buď formou splátkových kalendárov, alebo ponukou menšieho bytu. Stalo sa, že aj samotní neplatiči, keď videli, že ich ideme riešiť súdnou cestou, prišli a zaplatili."
O tom, že neplatiči sú pre bytové družstvo nemalým problémom svedčí i skutočnosť, že v minulom roku dlhovali družstvu okolo 15 miliónov korún. Z toho dôvodu, bytové družstvo pristúpilo v minulom roku aj k zmenám v stanovách družstva. Nové stanovy umožňujú družstvu, aby kontaktovalo občanov, ktorí sa nie z vlastnej viny dostali do ťaživej sociálnej situácie a nemôžu platiť byt, s tými členmi družstva, ktorí si chcú vymeniť byt za väčší a sú ochotní uhradiť ich nedoplatok. "Žiaľ, o takéto riešenie nedoplatku nie je medzi neplatičmi záujem," uviedla námestníčka Šostáková.
Toto riešenie neprinieslo bytovému družstvu očakávaný efekt. Pritom z pohľadu oboch strán by to bolo najelegantnejšie riešenie. Nájomca by síce bol nútený odísť do menšieho bytu, ale už bez dlhu a ostal by i naďalej členom bytového družstva. V opačnom prípade, keď o vypovedaní z nájmu rozhodne súd, musí bytové družstvo hľadať náhradné ubytovanie. Keď ho nájde, dlh i naďalej prechádza s neplatičom do náhradného bytu, a zároveň tento nájomník stráca členstvo v družstve.
Aj preto sa bytové družstvo rozhodlo odkúpiť spomínanú bytovku, aby mohlo začať prideľovať náhradné byty. "Privítali by sme, keby sme mali 20 až 30 náhradných bytov, ale takúto investíciu si v dnešnej dobe nemôžeme dovoliť. Keby sa zmenili pravidlá pri poskytovaní štátnych dotácií na výstavbu nájomných bytov, to znamená, že štátnu dotáciu by mohli získať i správcovia bytov, mohli by sme sa pustiť i do výstavby nájomných bytov, či rekonštrukcie ako bola táto," povedal predseda Sopko. Pripomíname, že terajšie podmienky umožňujú uchádzať sa o dotáciu na výstavbu nájomných bytov len obciam, respektíve mestám. Dotácia môže byť poskytnutá až do výšky 50 percent predpokladaných nákladov.
Ostáva ešte dodať, že s nájomníkmi náhradných bytov, uzatvorí družstvo nájomnú zmluvu len na dobu určitú. Podľa stanov na dva až tri roky.
Zaujímalo nás tiež, aké kroky družstvo podnikne, keď ani tu nebudú nájomníci za byt platiť. "V tom prípade, už po troch mesiacoch neplatenia, môžeme vykonať v zmysle platných právnych noriem deložáciu z bytu," skonštatoval predseda družstva Sopko. "Na dobu dvoch troch týždňov ešte zaplatíme ubytovanie v internáte, alebo v hoteli, ale potom sa už o svoje ubytovanie musí postarať nájomník sám. To už nie je naša parketa. My sme podnikateľský subjekt ako každý iný, nie sociálny ústav," uzavrel predseda Bytového družstva Prešov Miroslav Sopko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.