nemôžem zviesť," aj takéto vety zneli na brehu Dunajca z úst pltníkov počas sobotňajšieho splavu. Na brehu postávali desiatky netrpezlivých návštevníkov, túžiacich aspoň raz v živote zažiť na vlastnej koži splav tejto rieky. Práve na Dunajci v sobotu slávnostne otvorili tohtoročnú pltnícku sezónu, spojenú s odomkýnaním rieky.
Predpoludním, ponorením dreveného kľúča do Dunajca slávnostne otvorili rieku a požehnali všetkým pltiam. Po tomto akte už nič nezabránilo návštevníkom, predbiehajúcim sa v nastupovaní na plte, ktoré pltníci zväzovali priamo pred ich zrakmi, vychutnávať prekrásnu prírodu Pieninského národného parku(PIENAP). Počas hodinového splavu z Červeného Kláštora do Lesnice mali možnosť vidieť desaťkilometrový úsek, vedúci cez najatraktívnejšiu oblasť Pienin. "Tak som sa ponáhľal, až som si košeľu potrhal", smeje sa starší pltník a už nás oboznamuje s okolitou prírodou. "Jazdu" po Dunajci vychutnával každý po svojom. Aj keď naše zraky blúdili po okolitej prírode, predsa nám len neujde chladenie fľaše pepsikoly, ponorenej vo vode, či narážky na adresu poľských folkloristov, ktorí síce splavujú Dunajec aj s hudobnými nástrojmi, no muziku akosi nepočuť. Plte teda "zdobia" rieku, niekedy až vo veľmi tesnej blízkosti a návštevníci sa oboznamujú s najzaujímavejšími momentmi splavu. Dozvedajú sa názvy skál, ale aj informácie o hĺbke vody, ktorá v jednom úseku dosahuje až 12 metrov. Väčšinou pokojný Dunajec miestami ukazuje aj odvrátenú tvár - búrlivé vlny ostro narážajú do plte, a len výkriky mokrých turistov prezrádzajú, že svoj cieľ neminuli a zasiahli aj samotnú plť. Z úst tých, ktorých voda nezasiahla, prichádzajú prvé rady, čo urobiť s mokrými trenírkami.....
Pomaly sa blížime sa k cieľu, do Lesnice. Tu všetky plte končia svoju cestu. Pltníci ich vyťahujú na breh, nakladajú na nákladné autá a vezú späť na Červený Kláštor. Turisti prichádzajú ku chate Lesnica, kde začína kultúrny program a pasovanie za Goralov. Pasovanie má tri stupne, tretí, najvyšší sa udeľuje za najväčšie zásluhy pri rozvoji Zamaguria. Pri prvom stupni dostane účastník pasovania klobúk, pri druhom stupni valašku a pri treťom goralskú vestu. Za druhý stupeň Gorala pasovali aj prednostu Krajského úradu v Prešove, Jozefa Polačka. Nás prirodzene zaujímalo, čím si krajský prednosta zaslúžil toto ocenenie. "Je prednostom krajského úradu a môže významnou mierou prispieť k rozvoju tohto regiónu," povedal nám Štefan Danko, riaditeľ PIENAP-u a prezident Združenia pre rozvoj Pienin a Zamaguria.
Oslovili sme aj samotného "dvojstupňového" Gorala, Jozefa Polačku s otázkou, či vie, za čo dostal ocenenie. "To sa musíte spýtať iných, tých, ktorý mi ho udelili. Ja nie som kompetentný hovoriť o tejto veci. Neviem kedy, ale rád by som sa dopracoval aj ku tretiemu stupňu," znela jeho odpoveď.
Spýtali sme sa ho aj na dôvod, prečo zavítal na Zamagurie. " Táto oblasť patrí do Prešovského kraja, ja som jeho šéfom, takže či sa to niekomu páči alebo nie, patrí to ku sfére záujmov. Samozrejme, nie sú to len pracovné povinnosti, veď Pieniny sú jedným z najkrajších kútov Slovenska a ja tu veľmi rád chodím či už sám, alebo so známymi zo zahraničia. Nie som tu prvýkrát a dobre poznám pohostinnosť ľudí, ktorí tu žijú. Ničím novým ma neprekvapili, na druhej strane musím však povedať, že udržali vysoký štandard spoločenských podujatí."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.