horolezcov v Čermeli, sa v poslednom čase sa dostalo do problémov.
Na obchodnú spoločnosť Metropol s. r. o. bol vyhlásený konkurz Krajským súdom, ktorý určil aj správcu konkurznej podstaty. Na samotné ŠZ TJ Metropol Košice bol podaný návrh na vyhlásenie konkurzu a bol určený predbežný správca konkurznej podstaty. Čo sa týka zamestnancov, ostanú pracovať na svojich miestach. Obchodné aktivity Metropolu boli totiž prenajaté iným firmám s podmienkou prevzatia zamestnacov. Bude na správcovi konkurznej podstaty, aby majetok firmy v snahe vysporiadať veriteľov predal. Ostáva dúfať, že nový majiteľ nadviaže na tradíciu, ktorú založila TJ Metropol.
Čo predchádzalo vyhláseniu konkurzu, o tom sme sa porozprávali s predsedom TJ Metropol Štefanom Haberlandom a konateľom spoločnosti Metropol s. r. o. Jurajom Tóthom.
"Našim prvoradým záujmom bolo vytvárať materiálovo-technické podmienky pre rekreačné športovanie širokej verejnosti. Všetky akcie a projekty sme financovali z vlastnej hospodárskej činnosti a realizovali prácou členskej základne s využitím vtedy dostupných zdrojov z fondu cestovného ruchu. Po tom, čo po sebe prišlo niekoľko slabých zím, stála pred nami dilema, či zrušiť lyžiarske stredisko v Kavečanoch, alebo sa preorientovať aj na letné aktivity," začal od piky Š. Haberland.
V snahe zefektívniť činnosť zimného strediska sa napokon rozhodli pre vybudovanie systému pre umelé zasnežovanie svahov. Od ministerstva hospodárstva dostali prísľub na dotáciu týkajúcu sa úrokov z úveru, ktorý bolo nevyhnutné zobrať si pre realizáciu tohto projektu. Stalo sa. Metropol. s. r. o., obchodná firma, ktorú zriadila TJ Metropol, získala na tento účel pôžičku vo výške viac ako 19 miliónov korún od Ľudovej banky.
"Pôvodná úroková sadzba bola 14 percent ročne, neskôr sa však vyšplhala až na 23 percent. Doba splatnosti úveru bola štyri roky. Predpokladali sme na základe vykazovaných tržieb z minulých rokov, že nebudeme mať problém úver splatiť. Okrem zvýšenia úrokov však do toho skočili ďalšie nepredvídané okolnosti," povzdychol si Š. Haberland.
Umelý zasnežovací systém chceli využívať už prvú zimnú sezónu po získaní úveru, ale to sa nepodarilo. Najskôr poslanci mestského zastupiteľstva zamietli návrh, aby garanciu za úver na seba zobralo mesto. Záruku teda prebrala na seba Slovenská záručná a rozvojová banka, došlo však k časovému sklzu. Až v novembri začali budovať zasnežovací systém, ktorý bol dokončený v januári, teda na sklonku sezóny. Unikli im tak tržby takmer za celú sezónu. Aj prisľúbená dotácia na úroky od ministerstva sa stenčila oproti prísľubu o jeden milión korún. Preto pristúpili k predaju Alpinky. Ďalšia zima 1997/98 bola veľmi teplá, nepomohlo ani umelé zasnežovanie. Ďalšie dve sezóny sa im podarilo dlh voči banke zmenšiť splatením 9 miliónov korún. Kvôli úrokom a penále sa však dlh na začiatku roku 1999 vyšplhal na 21 miliónov. Dnes je to už 22 a pol milióna a ako sme sa dozvedeli, len denný úrok v súčasnosti predstavuje 8 a pol tisíc korún. Na poklese návštevnosti lyžiarskeho strediska na Kavečanoch sa podpísala aj klesajúca solventnosť obyvateľstva. Výrazne stúpli aj náklady po tom, čo sa ceny pohonných hmôt vyšplhali zhruba o tretinu.
"Nastala pre nás neriešiteľná situácia a už sme ďalej nedokázali splácať úver," hovorí Š. Haberland. "Banka nás dala do exekúcie, voči ktorej sme sa odvolali. Následne banka dala návrh na konkurz voči obchodnej spoločnosti Metropol s. r. o. Aj na TJ Metropol, ktorá je vlastne iba občianskym združením, bol daný podnet na začatie konkurzného konania a to aj napriek tomu, že majetok TJ bol založený v prospech banky ako záruka za úver, ktorý si zobrala Metropol, s. r. o."
Budova v centre mesta, kde sídli a prevádzkuje viaceré aktivity Metropol, je v súčasnosti v majetku mesta, ale podľa zástupcov Metropolu nie sú vlastnícke vzťahy definitívne vyjasnené. Pôvodne totiž objekt mali v trvalom užívaní s právomocami vlastníka práve oni. Investovali do jeho rekonštrukcie viac ako šesť miliónov korún a vlastne ho zachránili. Pôvodne bol totiž ohodnotený na 400 tisíc a mal byť zdemolovaný. Na základe jediného zákona bol však tento objekt prevedený do majetku obce. Telovýchovné jednoty boli totiž vyňaté spomedzi ostatných trvalých užívateľov, ktorí na základe toho istého zákona mali predkupné právo na majetok, ktorý mali v užívaní. Tým je podľa nich tento zákon protiústavný a ŠZ TJ Metropol sa bude brániť.
Zástupcovia Metropolu si posťažovali aj na prístup mesta k rozvojovým aktivitám. Projekt Zdravé mesto je podľa nich len prázdnou bublinou. Pre príklady vraj netreba chodiť ďaleko. Dali si vypracovať zaujímavú štúdiu, ktorá by prepojila rekreačné zóny na Čermeli a v Kavečanoch, kde by bolo všetko od vlekov, krytej plavárne, cez všetky možné druhy ihrísk a kurtov. Európska investičná banka zastúpená pánom Nicholsonom vtedy ponúkla mestu riešiť cestou úveru štyri investičné akcie, medzi nimi bola zahrnutá napríklad i obchvatová cesta do Kavečian za 50 miliónov korún, ktorej absencia je dnes predmetom vyhrotenej situácie medzi občanmi Kavečian a magistrátom mesta. Tá vyústila prvého mája až do prostestu Kavečancov. Mesto Košice, ktoré sa už beztak po krk topí v dlhoch, zrejme práve kvôli zadĺženosti veľké aktivity v tomto smere nevyvíja.
ŠZ TJ Metropol podobne ako ostatné združenia tohto typu sa teda dostala do ťažkej situácie. Pravdepodobne bude vyhlásený konkurz aj na ňu. Otázkou ostáva, či sa nájde niekto, kto by mohol pomôcť túto situáciu TJ prekonať. Doterajšie športové a stavebné aktivity TJ Metropolu na území Košíc by si to zaslúžili. V každom prípade, 600-členná základňa bude existovať aj naďalej, pokračuje práca jednotlivých športových oddielov i kurzov pre deti a mládež.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.