európskej pätnástky na portugalských Azorských ostrovoch, ktorá bola opäť v tieni tejto problematiky.
Rakúsko tak napriek enormnému úsiliu šéfky diplomacie Benity Ferrerovej-Waldnerovej opätovne neuspelo vo svojej snahe presvedčiť partnerov z EÚ, že politický vývoj vo Viedni sa ani po vstupe krajne pravicovej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) do vlády nevzďaľuje demokratickým princípom.
"V otázke Rakúska neprijali ministri žiadne rozhodnutie," konštatoval na záverečnej tlačovej konferencii vo Furnase portugalský minister zahraničných vecí Jaime Gama, ktorého krajina momentálne predsedá únii. Pripustil však, že niektoré krajiny sú otvorenejšie k hľadaniu nového východiska zo situácie, ktorá nastala po rozhodnutí "štrnástky" zmraziť na protest proti vstupu FPÖ do rakúskej vlády bilaterálne kontakty s Viedňou.
Ferrerová-Waldnerová svojim partnerom počas schôdzky navrhla, aby Európska komisia (EK) uskutočnila pozorovaciu misiu vo Viedni a zmonitorovala, či viedenská vláda dodržiava všetky princípy spoločenstva. Jej správa pre Radu ministrov EÚ by potom mala byť predpokladom k definitívnemu zrušeniu sankcií voči Viedni.
Hovorca EK v Bruseli však v nedeľu možnosť monitorovania Viedne dôrazne odmietol s tým, že poslaním komisie je vystupovať v úlohe strážkyne zmlúv a zabezpečovať riadny chod únie, nie však zasahovať do bilaterálnych vzťahov medzi jej členmi, čo je prípad sporu štrnástky s Rakúskom.
Sankcie voči Rakúsku tak opäť raz zatienili stretnutie ministrov členských krajín Európskej únie a témy ako medzivládna konferencia o inštitucionálnej reforme, spoločná bezpečnostná a obranná politika alebo vzťahy únie s NATO ostali úplne na okraji záujmu.
Autor: Furnas/Brusel (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.