predmetom sváru medzi ochrancami a majiteľom tretiny pozemkov, ktorý sa snaží získať povolenia na výstavbu rodinných domov.
Ochrancovia prírody sú rozhorčení a proti likvidácií biocentra zbierajú podpisy na petíciu.
Argumenty Ing. S. Vinca, generálneho riaditeľa firmy Virtus, že vlastnia len tretinu hája a v žiadnom prípade ho nemienia vyrúbať, ochrancov nepresvedčili. Tvrdia, že nie je možné stavať bez toho, aby mechanizmy nezničili háj a budúci majitelia viliek nezabránili voľnému pohybu rekreantov.
"My nežiadame mesto o zmenu územného plánu, len o doplnenie funkcie jej využitia v rámci existujúceho územného plánu o funkciu bývania," vysvetľuje Ing. Vinc, ktorý je aj poslancom mestského zastupiteľstva za SOP.
Tvrdí, že výstavbou 8 až 14 rodinných domov by sa vytvoril priestor pre náväzné funkčné a bezpečné prepojenie už existujúcej rodinnej zástavby s Popradskou cestou cez lokalitu Borovicový háj, čomu v súčasnosti bráni neupravený a neregulovaný vývoj aktivity.
Ing. Vinc upozorňuje, že na jeho pozemkoch sa nachádzajú čierne skládky a veľké plochy tvoria aj divoko rastúce krovinaté porasty. V prípade realizácie plánovanej výstavby by podľa jeho slov z 25 tisíc metrov štvorcových bolo potrebné vyrúbať necelých 1000 metrov štvorcových.
"Firma Virtus vedela, čo kupuje. Kupovala borovicový háj, na ktorom bola miestnym zastupiteľstvom odsúhlasená neprípustnosť výrubu stromov," upozorňuje L. Hegyii zo Spoločnosti priateľov Zeme.
Na košickej radnici nás zaujímalo, či sa vznikajúcou kauzou zaoberalo aj vedenie mesta.
" Áno, hovorili sme o tom," informoval nás námestník primátora Boris Farkašovský.
"Útvar hlavného architekta bol vyzvaný na predloženie doplnkovej štúdie, aby sme vedeli, či je taký zámer priechodný alebo nie. Môj súkromný názor je taký, že súkromný majetok sa všade vo svete chráni plotom, strážnou službou, je nedotknuteľný. Neviem, prečo by si malo mesto uzurpovať právo, že ty si síce majiteľ, ale my ti tu urobíme chodníky pre občanov, aby sa mali kde prechádzať. Keď niečo také poslanci v minulosti schválili, že nedovolili stavať, mali dať reštituentom náhradné stavebné parcely v inej časti mesta."
Dodal, že podľa právnikov, ktorých oslovil, sa v tomto prípade nerešpektujú ústavné práva majiteľov pozemkov.
Na otázku Korzára, čo je pravdy na rečiach, že aj on osobne a možno aj ďalší z mestskej "verchušky" budú mať v tejto lokalite vily, Ing. Farkašovský len kývol rukou.
"Áno, počul som, že si tam ideme stavať domy, aj starosta Mutafov, či primátor. Už len toto by nám chýbalo. Po prvé nemám tých 5 miliónov korún, ktoré by som na výstavbu potreboval a za ďalšie, aj keby som ich mal, musel by som byť blázon, keby som si chcel dom postaviť práve tam, aby všetci ochranári, novinári kričali po celom Slovensku, že sme to Virtusu umožnili len preto, aby sme tam mali domy."
V súčasnosti teda nie je ešte o ničom rozhodnuté, na ÚHA sa chystá nová štúdia, tá sa potom predloží na poradu primátora, kde ju starostlivo zvážia, posudzovať ju budú aj komisie pri mestskom zastupiteľstve, mestská rada a až nakoniec poslanci mestského zastupiteľstva.
"Netreba však zabúdať, že teraz hovoríme o tretine hája, riešiť sa však budú musieť aj ďalšie dve tretiny, kde je banské pásmo. To je zložitá záležitosť, na ktorú je potrebné najmenej jedno volebné obdobie. Môj názor na vec som povedal, no rozhodujúce bude, ako sa dohodnú všetci kompetentní, ktorí do toho procesu budú mať čo povedať," uzavrel náš rozhovor B. Farkašovský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.