Košickej hudobnej jari.
Ako povedal, prácu medzi medzi komponovaním hudby pre americký film, ktorý produkuje Whoopy Goldbergová, kvôli Košiciam prerušil na týždeň. Za krátky pobyt musí naštudovať s orchestrom Štátnej filharmónie Mozarta a dve novonaštudovania, jedno z nich zložil Košičan Norbert Bodnár. Okrem toho sa už dnes predstaví v jazzovej formácii s maďarským gitaristom Gyulom Babosom a trúbkárom Jurajom Bartošom. Medzi skúškami sa stretol s Kruhom milovníkov hudby, čo bola príležitosť aj na krátky rozhovor. Na otázku prítomnej dámy, komu bude držať palce v prebiehajúcich hokejových majstrovstvách - Slovensku, alebo Kanade - odpovedal: "Hokej mi nehovorí nič".
Zadžemujete si v rámci koncertu ‚Hudbou proti proti drogám'?
- Priznávam, o tom, že bude koncert proti drogám, som sa dozvedel až teraz.
Aký máte názor na tento problém? Myslím drogy, nie koncerty proti nim.
- Mňa nezaujíma, čo kto robí v súkromí. Nezaujíma ma, či je homosexuál, alebo akú ma sexuálnu orientáciu. Kým neplaší malé deti a nenaháňa zvieratá po ulici, nech si robí, čo chce. A pokiaľ ide o oficiálnu kampaň, bol by som rád, keby to bolo vyvážené. Alkohol a cigarety podľa mňa nie sú o nič menej nebezpečnejšou drogou. Tam vláda nijaký problém nemá. Naopak, ešte si mastia kapsu na neuveriteľných daniach. Prečo nie je nelegálny alkohol? Inak, rovnaký koncert zahráme aj v Bratislave, ibaže pod hlavičkou ‚Európskych dní'.
Predstaví sa s vami aj trubkár Juraj Bartoš. Čo si spolu zahráte?
- Napríklad aj veci z nášho posledného CD, ktoré sme s Jurajom nahrali v Toronte.
Na štvrtkovom koncerte s orchestrom Štátnej filharmónie uvediete aj dielo súčasného amerického skladateľa Samuela Barbera. Prečo?
- Zaujímavé sú okolnosti vzniku jeho symfónie. Samuel Barber dostal v 1944 roku povolávací rozkaz. Narukoval na armádne letisko v Texase. Ako hudobník mal povinnosť napísať symfonickú skladbu z prostredia vojenských letcov. A keďže zelené mozgy sú všade rovnaké, musel chodiť na skúšobné lety, aby mal autentické zážitky. Každé dva týždne musel predložiť partitúru dôstojníkovi, ktorý noty vôbec nepoznal. Ten si vždy zrátal strany, či je to dosť roboty za dva týždne. Ba dostal príkaz, že tam musí zaradiť najnovšie výdobytky americkej armády: vysokofrekvenčný tónový generátor na pristávacie manévre v noci. Keďže išlo o rozkaz, musel ho poslúchnuť. Prístroj zaradil do druhej časti symfónie. V 44-tom mala mať premiéru v Bostone. Ale členovia orchestra odmietli v hrať s generátorom na pódiu. Barber napokon prepísal zvuk do klarinetu. Klarinetista sa čudoval, lebo mal v celej časti len jeden tón napodobňujúci generátor. Potom sa stalo, že znechutený autor prikázal zničiť partitúru a všetky materiály. Dielo sa dlho nehralo, až ho objavili niekedy v roku 1964. Jestvujú iba dve alebo tri nahrávky, ale len v Amerike.
Takže...
- ...bude sa hrať po prvý raz v Košiciach a v Európe vôbec. Je to aj moja premiéra, lebo som nikdy túto skladbu nehral.
Je to náročné?
- Určite. Ťažká vec. Technicky veľmi obtiažne dielo pre hráčov. Ide o úplne neznámy hudobný jazyk s úplne inou harmóniou. Na začiatku sme trocha bojovali s notovým materiálom. Ale inak nenastali nijaké ťažkosti. Orchester sa zo dňa na deň zlepšuje, takže verím, že vo štvrtok to zvládneme.
Nebojíte sa odozvy publika?
- Prečo? Veď budem po celý čas dirigovať chrbtom.
Ste multimediálny človek. Hráte a skladáte klasiku, jazz, filmovú hudbu, píšete ‚Javorové listy' a najnovšie ste sa pokúsili o vlastnú talk-show v STV. Už názov ‚Máte niečo proti tomu?' predznačil, že pôjde o styk rôznych názorov. Po pilotnej relácii a veľkej diskusii o kvalite program zrušili. Ako ďalej?
- Nijako. Reláciu definitívne zrušili. Dokonca vyhodili šéfredaktora zábavy, ktorý to celé ideovo zorganizoval, takže si myslím, že Slovenská televízia nemá veľký záujem robiť sporné relácie.
Bolo to kvôli diskusii na tému opodstatnenosti verejnoprávnej televízie?
- Hlavný dôvod mi nikto nikdy nahlas nepovedal. Jednako sa nazdávam, že mám právo diskutovať o tom, ako sa narába s mojimi peniazmi. Práve v ustanovizni, platenej z mojich daní.
Nerozmýšľate tak urobiť v Čechách?
- Nerozmýšľam.
Ani neuvažujete o čomsi podobnom?
- Rád by som skončil. Budem sa radšej venovať iba hudbe.
Kedy vás na východe uvidíme najbližšie?
- O mesiac, lebo máme maturitné stretnutie poslucháčov Konzervatória po 25 rokoch. Zaujímavé. V Košiciach koncertujem akosi častejšie, ako hocikde inde na Slovensku. Neviete, čím to asi bude?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.