Krmanovaj ulici. K tomuto kroku sa odhodlali kvôli platobnej neschopnosti generálneho dodávateľa rekonštrukcie objektu.
Práce na zdevastovanej pamiatke sa začali v roku 1998 po podpísaní zmluvy s mestom a Židovskou náboženskou obcou (ŽNO) na podnet vtedajšieho primátora, dnes prezidenta Slovenskej republiky Rudolfa Schustera. Keďže mesto prisľúbilo financovanie, ŽNO v spolupráci s pamiatkármi vybrala dodávateľa, ktorým je Opal-Inex.
Táto stavebná a rekonštrukčná spoločnosť, vrátane historického prieskumu, vyčistenia objektu, výmeny krovu a strešnej krytiny i nevyhnutných sanácií muriva vykonala práce v celkovej sume štyri a pol milóna korún. Mesto však uhradilo iba polovicu. Na stavbe sú neuhradené faktúry od roku 1998. Niekoľkokrát žiadali predstavitelia ŽNO magistrát o vysvetlenie stavu financovania rekonštrukcie, ale konkrétnu odpoveď nedostali. Nedošlo ani k podpisu zmluvy o ďalšom finacovaní rekonštrukčných prác. Preto OpalInex stavbu v marci 2000 umoril.
"Hľadáme aj iné zdroje. Obrátili sme sa so žiadosťou o príspevok na ministerstvo kultúry. Zatiaľ sme však nijakú odpoveď nedostali," uviedol predseda ŽNO Ivan Kolín, ktorý sa prišiel pozrieť na ďalšiu skazu ťažko skúšanej synagógy.
"Strecha by po demontáži krytiny mala ostať pod provizórnou celtovou plachtou," vysvetľuje Imrich Janovčík z Opal-Inexu. "Toto nie je vec protestu, ale krok zúfalstva. Každý tu pracuje ako fyzická osoba. Klampiari chcú predísť hrozbe exekúcií na vlastnom majetku. Majú na to právo," dodáva.
Ku katastrofickému scenáru však našťastie včera neprišlo. Vedenie ŽNO prisľúbilo zaplatiť klampiarom časť dlhu z vlastných peňazí.
"Dostali sme prísľub, že nám do zajtra vyplatia stotisíc korún. Celkovo máme neuhradené faktúry za 250 tisíc. Demontáž sme prerušili, ale ak nezaplatia, budeme pokračovať," informoval nás p. Szekeres, majiteľ klampiarskej firmy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.