"koalícii" nesmierne vhod. Sama je v takom rozklade, že jej zostáva iba zbožne si želať, aby HZDS trucovanie vydržalo; ak by si dochádzku náhodou vylepšili, ohrozený môže byť doslova každý druhý vládny zákon. Platí totiž to, čo sme už zopárkrát napísali: Napriek tomu, že termín sa naďalej bežne používa, hovoriť o KOALÍCII sa od 13.apríla dá nanajvýš formálne - nedôverou Dzurindovi, ktorú potvrdil Republikový výbor, SDĽ de facto vypovedala ručenie podpory vlády svojím poslaneckým klubom.
Úvod schôdze sa v každom prípade vydaril - návrh zákona o telekomunikáciách, absolútne nevyhnutný pre rýchlu privatizáciu tohto štátneho monopolu, bol schválený do skráteného legilatívneho konania. Napriek predchádzajúcim vyhrážkam SDĽ, že do zrýchleného režimu prijímania už žiadny zákon nepustí. To je dobrý signál, ktorý minimálne zvestuje, že klub SDĽ, či jeho výrazná časť, neodsabotuje kompletne všetko. Súčasný rozvoj koaličných vzťahov totiž oprávňoval i takú domnienku. Zdá sa však, že aspoň pre prvý týždeň tejto schôdze v SDĽ prevážil názor správať sa "koalične".
Ak teda zabudneme na novelu zákona o politických stranách z dielne HZDS, jasne namierenú proti konkubinátu SDK-SDKU, ktorej SDĽ už sľúbila svoje hlasy. I tento moment je ale iba plastickou ilustráciou rozkladu - ľavica deklarovala podporu HZDS, aj keď Koaličná rada sa mala návrhom zaoberať iba včera večer. A ešte mimoriadne dôležitá poznámka - podpora bola vyslovená nie ústami Migaša, ale Ladislava Orosza. Ani tzv. "reformné" krídlo SDĽ sa už teda necíti viazané pravidlami koaličného spolužitia.
Rozhodujúci pre ďalšie týždne parlamentnej schôdze však bude veľký všekoaličný chural ministrov a poslancov, ktorý je zvolaný na nedeľu do Papierničky. Tam majú jednotlivé strany predniesť svoje pripomienky k plneniu vládneho programu a prípadné návrhy na personálne výmeny vo vláde. To sú všetko aprílové podmienky Jozefa Migaša, ktoré vzniesol na tej mimoriadnej Koaličnej rade, kde sa mal pôvodne spovedať zo svojho hlasovania proti Dzurindovi. Principiálne je celý "summit" o tom, že SDĽ, ktorá už raz koaličnú zmluvu vypovedala, je nachystaná predniesť podmienky, za akých bude prípadne ochotná v spoločnom podniku pokračovať.
A kuloáre hlásia, že pôjde o rezy naozaj cisárske, vrátane návrhu na výmenu premiéra. Ten má už Migaš napísaný, a aj zaručenú podporu dvoch ministrov - Magvašiho a Koncoša. Jemnejšie rekonštrukčné modely, ako alternatívy radikalizujúceho sa predsedu, majú v talóne aj zmierlivejší z SDĽ. Musia mať, keďže Migaš, Andrassy či Magvaši verejne signalizujú, že prekvapia i návrhmi na rošády vo vlastných radoch. Celé to ešte komplikuje skutočnosť, že diametrálne odlišné avíza vysielajú i títo jastrabi; zatiaľčo napríklad Andrassy minulý týždeň už verejne kritizoval aj Fogaša (čo je významný signál), Magvaši v tom istom čase vyhlásil, že dnešný podpredseda pre legislatívu je "veľmi schopný politik, ktorý má na viac, ako iba koordinovať legislatívnu činnosť vlády". Najzaujímavejšie na celej Papierničke vôbec bude, či sa revolučná ľavica zjednotí nad jediným projektom (prípadne vo viacerých variantoch), alebo či dve konkurenčné frakcie "ftáčnikovcov" a "migašovcov" sa vytasia každá s vlastnou predstavou. Práve takýto scenár je azda jedinou nádejou, ku ktorej sa Dzurinda a spol. upínajú; výhovorka, že nedokážu zaujať stanovisko, pokiaľ SDĽ neznie jedným hlasom, je silná a rozumná.
Inak je z podstaty Migašových drastických návrhov temer isté, že ani v Papierničke sa akési definitívne riešenie nezrodí. Celkom určujúce však bude, či zvyšok spolku prejaví ochotu príjať podnety SDĽ ako východisko k ďalším rokovaniam. "Prídem tam s faktami, číslami a s veľkými ušami, aby som pozorne načúval argumentom svojich partnerov", nechal sa počuť Dzurinda.
Môžu sa mu veru tie veľké uši hodiť, keďže nad hlavou sa mu vznáša práve gilotína prebiehajúcej parlamentnej schôdze. Dať košom Migašovi by znamenalo najskôr jediné - okamžité stop vládnych zákonov, ktoré sa bez SDĽ nebudú dať pretlačiť. Jed na to, že v takom prípade aj HZDS prestane so štrajkom. Alternatívy sú teda iba dve: Buď sa o týždeň začnú reálne rokovania o zmenách vo vláde (či dokonca redukcii), alebo kabinet príde o svoju parlamentnú podporu, resp. tá sa výrazne zniži.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.