svojej parnej turbíne, slúžila na výrobu elektrickej energie, ktorou zásobovala mesto. Dnes poskytujeme atraktívne interiéry pre vystavujúcich a zároveň inšpiratívne priestory pre umeleckých a módnych tvorcov v rámci každoročných tvorivých dielní. Fyzický stav zdevastované a v najdezolátnejšom stave sa nachádza strecha. V čase dažďov tečie do objektu na viacerých miestach.
"Alarmujúci stav registrujeme už niekoľko ostatných rokov. Hľadali sme preto spôsoby, ako sa s ním vysporiadať. Problém je v tom, že nie sme vlastníkom budovy, ale máme ju len v dlhodobom prenájme od mesta. To si myslí, že keď nám ju prenajalo za symbolickú korunu, že je našou povinnosťou sa o ňu starať. V poriadku, ale z nášho rozpočtu, ktorý je tohto roku opäť nižší ako vlani, jednoducho nemáme na potrebné stavebné úpravy. Keďže stavba nie je naša, ani investori sa nehrnú. To odradilo dokonca aj štátny fond Pro Slovakia. Keďže mesto ani miesta štátna správa nám zatiaľ neprispeli ani korunou, iniciovala som aspoň spoločné stretnutie," zosumarizovala svoje skúsenosti so získavaním finančných prostriedkov na záchranu Elektrárne riaditeľka Tatranskej galérie Anna Ondrušeková.
Ako ďalej uviedla, bez osobných kontaktov so sponzormi a ochoty pomôcť z ich strany by sa zo "začarovaného kruhu" nikdy nevymotala. Zdôraznila pritom pojem "osobný kontakt". Väčšina prispievateľov, či už vo finančných čiastkach alebo stavebnom materiáli totiž nepochádza spod Tatier, ale najmä z juhu Slovenska. "Jednoznačne to svedčí o ekonomickom obraze republiky. Už to nie je otázka ochoty pomôcť, ale osobných možností. Na opravu Elektrárne nám totiž obrazne i doslova prišlo najviac tehál z južných oblastí republiky," skonštatovala riaditeľka galérie.
So stavebnými prácami sa začalo na jar tohto roku. Najprv sa odmontovali všetky časti starého nefunkčného vykurovacieho systému. Nasledovali práce na spevňujúcich kovových konštrukciách. Stavebné úpravy sa v prvej fáze dotkli predovšetkým dvoch krajných vežičkových výstavných miestností, sociálnych zariadení a infocentra s čitárňou. Náklady na tieto práce sa odhadujú na 200 tisíc korún. Ďalších 300 tisíc si vyžiadali úpravy suterénu. Tam sa predpokladá otvorenie umeleckého ART klubu. Riaditeľka galérie ho chce využiť na organizáciu večerov kabaretného charakteru pre mladšiu a strednú generáciu. Jeho súčasťou je pódium určené na prezentáciu malých javiskových foriem či koncerty hudobných skupín. Dvakrát do týždňa by sa tu mali konať stretnutia so známymi osobnosťami hereckého, umeleckého, či hudobného života. Prvou "dohodnutou" je herečka Milka Zimková.
"Základné stavebné úpravy by sme chceli dokončiť v priebehu niekoľkých nasledujúcich dní. Veď už 18. mája tohto roku pri príležitosti štyridsiatich narodenín galérie spúšťame v poradí šiesty ročník Hier s umením. Samozrejme nie všetko sa nám podarí dotiahnuť do konca. Na nasledujúce roky si nechávame ešte štyri haly a strechu. Odhadujeme, že nám chýbajú zhruba dva milióny korún," načrtla víziu plánov na nasledujúce roky A. Ondrušeková. Ako povedala na záver, pripravuje sa tiež na ďalší zo stretnutí s predstaviteľmi z nemeckej spoločnosti Siemens. Pred niekoľkými rokmi chcela, aby sa Elektráreň TG stala okrem iného aj múzeom zariadení kedysi vyrábaných touto firmou. Dnes sú jej plány skromnejšie ako v časoch, keď snívala o spoločnom postupe pri záchrane objektu. Uspokojí sa totiž, ak sa jej s potenciálnym investorom, ktorého logo ešte stále zdobí steny elektrárenských interiérov podarí dohodnúť aspoň realizáciu elektroinštalácie v celom objekte.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.