stratil v decembri minulého roku a jeho osud dosiaľ nie je známy. Do Javorovej doliny sa ho vybrali hľadať štyria členovia Tatranskej horskej služby (THS). Nenašli však po ňom ani stopy a navyše sa predčasne museli vrátiť na pomoc chlapcovi, ktorý spadol do jamy a zlomil si rebrá. Do popradskej nemocnice ho transportoval vrtuľník Leteckej záchrannej služby.
"Spomenutý Poliak zrejme nebol v Tatrách nováčikom. Tento predpoklad pramení z poznania, že napriek nepriaznivému počasiu, pretože fúkal silný vietor a padal sneh, sa vybral na túru do vysokohorského prostredia. Vie sa aj to, že nebol sám. Jeho kolega, podľa dostupných indícií, prekročil štátnu hranicu a s najväčšou pravdepodobnosťou skončil niekde na poľskej strane Tatier. Druhý z mužov však zrejme zostal na našej," informoval nás jeden z pátračov, dobrovoľný člen THS Mikuláš Argalács a dodal, že zmiznutie muža nahlásila jeho rodina až po niekoľkých dňoch. Uviedli pritom len to, že by sa mohol nachádzať vo Vysokých Tatrách. To samozrejme sťažilo pátranie po ňom. Najprv totiž bolo nevyhnutné zistiť, či tu vôbec dorazil a ak áno, tak ktorým smerom sa potom vlastne vybral.
"Keďže druhá polovica tajničky je stále neznáma, členovia horskej služby hľadali na miestach, kde sa mohol s najväčšou pravdepodobnosťou nachádzať. Medzi obľúbené poľské trasy patria Bielovodská a Javorová dolina. Do úvahy pripadali aj Chata na Zelenom plese, Zbojnícka chata či Sliezsky dom. Všetka snaha však zatiaľ bola vynaložená zbytočne. V Tatrách je totiž stále enormné množstvo snehu. Musíme počkať až sa väčšmi roztopí. Z toho ale vyplýva, že vďaka viacerým činiteľom je nájdenie tela spomenutého muža dnes už viac - menej len náhodou," skonštatoval pre PODTATRANSKÝ KORZÁR Mikuláš Argalács.
Tatranská horská služba však k dnešnému dňu eviduje ešte ďalšie tri nezvestné osoby a tri neidentifikované kostrové nálezy. Všetci nezvestní sú "staršieho dáta". Jedným z nich je napríklad Litovka Gustaite Aušra. Plagáty s jej podobizňou zdobili asi pred piatimi rokmi všetky reklamné plochy v Zakopanom. "Dodnes však nevieme, či vôbec prekročila našu štátnu hranicu. Zmiznutie bolo nahlásené v Zakopanom a len z rekonštrukcie jej zámerov vyplynulo, že sa chcela vybrať aj na Slovensko. Ďalším z nezvestných je brnenský študent Břetislav Souček. Zhruba pred desiatimi rokmi vyliezol na Chatu pod Rysmi. Zložil si vak a oznámil, že sa ešte prejde do Sedla váhy. Nikto ho odvtedy nevidel," kompletizuje výpočet ľudí stratených v Tatrách M. Argelács. No a poslednou osobou s pohnutým osudom je niekdajší redaktor denníka Práca. Ten sa stratil niekde v lokalite nad Vyšnými Hágmi. Do jeho pátrania sa zapojila armáda so psami, a dokonca vraj aj psychotronik, ale po novinárovi nenašli ani stopy. Jeho zmiznutie sa dodnes považuje za jednu z najväčších tatranských záhad.
Ako sme už spomínali, vo vyšších polohách Vysokých Tatier sa stále nachádza značné množstvo snehu. "Podľa dnešnej situácie odhadujem, že na Gerlach sa dostanú tohto roku len tí, ktorí použijú mačky. Sneh sa aj napriek intenzívnemu slnečnému žiareniu topí len veľmi pomaly. Predpokladám, že vo Velickej doline by sa v lete aj mohol roztopiť, ale napríklad v Batizovskej zrejme nie. Keďže nestačia teplé dni, hádam by už pomohli už len teplé dažde," dodal na záver ďalší z členov THS Ladislav Janiga.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.