svoj nesúhlas s chystanou výstavbou Pravoslávneho chrámu.
Nie je to prvá petícia, ktorú obyvatelia proti výstavbe chrámu podpisujú. Celá kauza začala ešte v roku 1996, keď Mestské zastupiteľstvo v Košiciach schválilo súhlasné uznesenie s umiestnením pravoslávneho chrámu práve na Kuzmányho sídlisku, a to aj napriek nesúhlasu staromestského miestneho parlamentu. V máji 1996 spísali občania prvú nesúhlasnú petíciu, ktorú Miestny úrad Staré Mesto zaslal na košický magistrát. Občania i staromestskí poslanci nemali nič proti pravoslávnej cirkvi, ani jej snahe vybudovať si chrám, žiadali mesto, aby na jeho výstavbu našlo iný, vyhovujúcejší pozemok mimo hustej sídliskovej aglomerácie.
V júli 1997 sa začalo územné konanie na Okresnom úrade Košice I, pričom po rôznych ping-pongoch medzi mestskou časťou, Krajským úradom v Košiciach, odborom životného prostredia vydal stavebný úrad rozhodnutie o umiestnení stavby. Zároveň zaviazal Pravoslávnu cirkev predložiť projekt Okresnému dopravnému inšpektorátu s primeraným počtom parkovacích miest. V decembri 1999 vydal svoje stanovisko aj Útvar hlavného architekta, ktorý z architektonického a dopravného hľadiska nemá k predloženej dokumentácii pripomienky a s riešením súhlasí.
Ako nás informovali poslanci Miestneho zastupiteľstva MČ Staré Mesto Pavol Matula a Juraj Pavlo, ktorí sú členmi petičného výboru, pod petíciu sa podpísalo už niekoľko desiatok ľudí.
"Vyše 90 percent obyvateľov je jednoznačne proti a spolu s miestnym zastupiteľstvom vyzýva mestské zastupiteľstvo i vedenie mesta, aby zastavilo výstavbu pravoslávneho chrámu na Kuzmányho sídlisku a rešpektovalo už vyslovený nesúhlas občanov v petícii v roku 1996," informovali nás poslanci.
Ako ďalej dodali, nesúhlas neznamená, že sú proti tomu, aby mala Pravoslávna cirkev aj v Košiciach svoj chrám, chcú, aby vedenie mesta našlo vhodnejšiu lokalitu, kde by svätostánok lepšie hodil.
Starosta Ján Süli už niekoľkokrát upozornil magistrát, že na Bardejovskej ulici sa nachádza voľný pozemok, ktorého je škoda využívať len na občasné kočovanie kolotočov. Poslanci zo Starého mesta dodávajú, že vhodné miesto by sa isto našlo na Furči, či na Jazere, kde býva aj najviac pravoslávnych veriacich.
"Kuzmányho sídlisko je veľmi husto obývané, v blízkosti chrámu sú vysoké vežiaky, v ktorých bývajú stovky ľudí. Zvonenie, teda hluk, by nášmu pokoju určite neprospel, veď už musíme trpieť električky a autá. Navyše chrám by mal stáť na mieste, kde je teraz zeleň, ktorú sídlisko potrebuje. Radšej by tam mali vysadiť viac zelene. Dúfam, že mesto nájde vhodnejšie miesto, napríklad pri amfiteátri," povedala nám Katarína Šulíková z Braniskovej ulice, ktorá sa spolu s manželom pod petíciu podpísala.
Aj Jana Kašperová si spolu s manželom myslia, že postaviť chrám priamo pod balkónmi nie je najlepší nápad, najmä ak sa zničí posledná zelená plocha.
"Ak sa to tu postaví a bude nám neustále vyzváňať pod oknami, asi sa budeme musieť odsťahovať," dodala pani Kašperová.
Opačný názor má Ivan Čerňanský, ktorý tvrdí, že naša slovenská kultúra vyrástla na cyrilometodejských tradíciách východnej kultúry.
"Hoci nie som pravoslávnym veriacim, musím povedať, že táto cirkev sa počas celej histórie chovala, ako sa má cirkev správať. Na rozdiel od rímsko-katolíckych kňazov nie sú pravoslávni duchovní takí prepolitizovaní," vysvetľuje svoje sympatie I. Čerňanský.
"Nemyslím si, že chrám tejto cirkvi by vadil na sídlisku. Architektúra pravoslávnych chrámov je ozdobou každého mesta."
Poslanci Starého mesta nás informovali, že na túto lokalitu je už vypracovaný projekt parkovania, pretože na sídlisku niet dostatok miest. V budúcnosti tam rátali s kúpaliskom, pričom dnes je zelená plocha využívaná hlavne na prechádzky so psami, ktorých je na sídlisku neúrekom.
Pravoslávny michalovský biskup Ján je z postoja občanov veľmi zarmútený. Tvrdí, že s toľkou netolerantnosťou sa nestretol v žiadnom inom meste.
"Vyzerá to tak, že pravoslávni veriaci môžu v Košiciach chodiť do krčiem, do obchodov, ale modliť sa nemôžu. Každá cirkev, dokonca kadejaké sekty, majú svoje chrámy, iba my, pravoslávni, prekážame. A že budú zvoniť zvony? Ľudia by si mali pri ich hlahole uvedomiť, že sú na tej zemi krátko, porozmýšľať o svojom živote, zastaviť sa na chvíľku..." povedal nám biskup Ján.
Dodal, že sa za mesto Košice modlil aj počas Veľkonočných sviatkov a prosil Boha, aby im doprial pokoja a vyriešenie problémov.
"Dúfam, že sa nám podarí chrám postaviť a aj pravoslávni veriaci v Košiciach budú mať svoj dôstojný svätostánok," uzavrel biskup Ján.
Na dnešnej mestskej rade v Košiciach bude starosta Süli na žiadosť petičného výboru a poslancov miestneho zastupiteľstva informovať vedenie mesta i kolegov starostov a poslancov mestského zastupiteľstva o prebiehajúcej nesúhlasnej petícií a žiadať ich, aby sa pokúsili nájsť inú, vhodnejšiu lokalitu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.