fotografií je zaujímavá hneď z dvoch dôvodov. Historické jadro hlavného mesta Maďarska je zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO a na druhej strane je nasledovaniahodná obnova a rekonštrukcia starých budov pomocou podporného fondu. Pred siedmimi rokmi ju založila samospráva hlavného mesta.
"Robíme všetko pre to, aby sa historické centrum nevyľudnilo. Preto musí byť bývanie v strede mesta pre našich obyvateľov lákavé," povedal na slávnostnej vernisáži 6. mája primátor Budapešti Gábor Demszky. Prítomní sa od neho ďalej dozvedeli, že k podpore samosprávy sa môžu dostať majitelia a užívatelia tých budov, ktoré patria pod "ochranu hlavného mesta", teda nie sú pamiatkou, ale zachovávajú tradičnú tvár a staviteľské dedičstvo mesta. Jednu časť podpory dostávajú domy vo forme nesplatnej a druhú v forme bezúročnej pôžičky. Z týchto peňazí sa obnovujú fasády, byty, schodištia, balkóny a typické budapeštianske pavlače. V Budapešti sa v posledných rokoch držia hesla, že oprava zničených častí budov je tým lacnejšia, čím skôr sa začne s renováciou, pretože aj niekoľko mesiacov môže znamenať značný nárast nákladov.
"Za rok na obnovu mesta, rátajúc do toho aj inžinierske a dopravné siete, minieme 200 miliónov dolárov", nezatajil "čo to všetko stojí" primátor Demszky.
"Keď som naposledy videl Košice, boli rozkopané, teraz je historické jadro krásne. Vzhľadom na historickú hodnotu stredu mesta treba urobiť všetko preto, aby sa podobne ako Budapešť dostali na zoznam svetového dedičstva", dodal G. Demszky.
Návštevníci výstavy sa v Budapešti môžu zorientovať pomocou mapy, na ktorej sú vyznačené ulice s obnovenými budovami a farebné fotografie potom zachycujú stav pred i po oprave obytných domov i súkromných víl v duchu hesla: Prečo by sme nemohli urobiť dom znova krásnym, upraveným a čistým tak, ako ho vysníval jeho architekt a stavebník a ako ho niekdajší majstri s veľkou umeleckou starostlivosťou zhotovili. Pozorný divák na fotogragiách uvidí i mnmoho podrobnosti, ako napríklad obnovení kované zábradlia, znovuinštalované farebné sklá v oknách a dverách i staré liatinové vodovody. Pozitívom výstavy je i skutočnosť, že záujemci majú zdarma k dispozícií množstvo dvojjazičných farebných katalógov a informačných materiálov o spomínanom podpornom fonde.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.