dospieva. Nečudo teda, že z chlapcov a dievčat sa už v mladistvom veku stávajú naslovovzatí odborníci, ktorí využívajú výdobytky počítačovej techniky, možno povedať, na maximum. Tak nejak to bolo aj v prípade štyroch mladých mužov z Michaloviec.
Erik a Marián mali šestnásť, keď sa im v hlave zrodil nápad, ako získať peniaze. Od myšlienok nemali ďaleko k činom. Najprv Erik zabezpečil disketu, na ktorej bola naskenovaná bankovka. Išlo o päťstokorunáčku, ktorú spolu s Mariánom, v byte jeho rodičov pomocou počítača a farebnej tlačiarne obojstranne vytlačili. Na kvalitu bankoviek veľmi nemysleli. Vytlačili ich totiž na obyčajný kancelársky papier, z ktorého vystrihli dva kusy falošných bankoviek. S výsledkom boli nanajvýš spokojní a tak sa rozhodli, že ich skúsia použiť… Skôr, ako sa tak stalo, si ich zobral do úschovy Erik. Bol to on, kto o čosi neskôr spolu s kamarátom Valérom, šiel do obchodu so zeleninou rozmeniť sfalšovanú päťstokorunáčku.
"Predávam v Inke a pamätám si, že v kritický deň bolo v predajni veľa ľudí. Videl som tam Valéra a s ním ešte jedného mládenca. Neviem, ktorý z nich si pýtal kilogram banánov a platil päťstovkou. Vydal som mu z nej a asi o 15 minút neskôr, po tom čo odišli, som zistil, že bankovka je falošná," vypovedal predavač zeleniny Štefan L., ktorý o chybe, ktorú urobil, informoval majiteľku predajne. Kým on mal hlavu v smútku, podarená dvojica jasala od šťastia. Oklamaním predavača nielenže získali vitamíny, ale aj 470 korún. Nie nadarmo sa vraví, že s jedlom rastie chuť. Erik dal druhý falzifikát bankovky Valérovi… Nechceli však riskovať odhalenie, a tak na jej rozmenenie nahovorili mladého Róma. "Kázali mi, aby som šiel do Večierky na Ulici obrancov mieru, kde som mal kúpiť balíček cigariet. Urobil som to pre nich, pretože mi dali 500 korún a povedali, že ak prinesiem cigarety a peniaze, čo mi vydajú, ako odmenu dostanem 100 korún," opísal obchodnú transakciu Milan Z. Vyšlo to. Všetko nasvedčovalo tomu, že Šťastena stojí chlapcom po boku…
Háčik bol však v tom, že platby falošnými bankovkami začala prešetrovať polícia. "Skontaktoval som sa s Valérom. Z rozhovoru s ním vyplynulo, že boli vyrobené tri kusy falzifikátov. Požiadal som ho, aby sledoval, kto ich vyrába, resp. dáva do obehu. Nesľuboval som mu za to nič. V žiadnom prípade nie to, že ak to "praskne", tak on nebude stíhaný. Považoval som to z jeho strany za priateľskú službu. Nebol totiž nasadeným agentom, len inforátorom v uvedenej veci," vypovedal kriminalista z Michaloviec.
"Bolo to inak. Povedal mi, že ak k niečomu dôjde, tak budem z prípadu vynechaný. Sľúbil to mojej matke," bránil sa pred senátom Krajského súdu v Košiciach Valér. Jeho, ako aj kamarátov Erika, Mariána a Richarda, prokurátor obžaloval z trestného činu falšovania a pozmeňovania peňazí, ktorého sa dopustili formou spolupáchateľstva. Prví traja sa k spáchaniu uvedeného činu priznali s tým, že pôvodne chceli vyrobiť bankovky len ako suveníry. Ich štvrtý parťák Richard, využil svoje právo a odmietol vypovedať. To však na celej veci nič nezmenilo, ani ho nezbavilo viny, pretože ho usvedčovali nielen spoluobžalovaní, ale aj svedkovia.
Z posudku emisného odboru Národnej banky Slovenska je zrejmé, že vyrobené bankovky mali "stupeň pravosti číslo 4, čo vyjadruje skutočnosť, že išlo o menej vydarený falzifikát".
Erik a Marián mali z miesta bydliska dobré charakteristiky. V škole dosahovali priemerné výsledky, správali sa slušne. Ich registre trestov boli na rozdiel od ďalších dvoch poluobžalovaných úplne čisté. Dvadsaťštyriročný Valér, ktorý bol z kvarteta obžalovaných najstarší, bol už dvakrát súdne trestaný, naposledy v júni 1998, kedy dostal podmienečný odklad výkonu trestu do 2. júna 2000. Jeden "šrám" v registri mal aj mladistvý Richard, u ktorého v novembri 1998 Okresný súd v Michalovciach upustil od potrestania.
Senát Krajského súdu v Košiciach nemali žiadne pochybnosti o tom, že sa štvorica mladých Michalovčanov dopustila trestného činu falšovania a pozmeňovania peňazí tak, ako ich z neho viní obžaloba. V trestoch, ktoré im súd vymeral, muži v talároch zohľadnili okrem podielu toho-ktorého obžalovaného na uvedenom skutku i to, aký život viedli do jeho spáchania. Valér "schytal" 2 roky basy v prvej NVS, mladiství Erik, Marián a Richard dostali po12 mesiacov. Prvý z nich s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu dvoch rokov, zvyšní dvaja na jeden rok. Na tvárach chlapcov, ktorí svoj nepremyslený čin úprimne oľutovali, sa zračila spokojnosť. Či im táto príučka postačí, ukáže čas.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.