teraz ma zastavíte vy," rozkrikoval sa na popradskom Námestí sv. Egídia istý pán. Po ľavici mu pritakávala manželka a po pravici zrejme dcéra. Po chvíľke rozpakov, keď ho jedna z nich zaťahala za rukáv a druhá ukázala upokojujúce gesto, sa trochu ukľudnil. "No dobre. Tak mi aspoň vysvetlite, o čo vám ide," vrátil sa muž do reálu pričom bolo zrejmé, že dievčatá s červenými odznáčikmi a plastovou priehľadnou pokladničkou za svoj výstup o niekoľko chvíľ náležite odškodní.
"Dal nám päťdesiatku. Zatiaľ najväčšiu sumu," potešili sa obe, keď sa pristavili pri nás. "Ľudia sú vo všeobecnosti váhaví. Mnohí z nich nemajú peňazí nazvyš. Iní zase nedôverujú verejným zbierkam. Asi ich odrádzajú aféry, ktoré v minulosti prepukli s rôznymi kontami na pomoc ľuďom v núdzi. Napriek tomu si myslím, že sa nám v uplynulých dňoch darilo. Napríklad včera sme mali predať sto červených krížikov a okrem ôsmich sme ich všetky speňažili," povedala pre PODTATRANSKÝ KORZÁR študentka Strednej zdravotnej školy v Poprade Mária Kašická, ktorá spoločne s ďalšími stredoškolákmi uplynulé dni venovala propagácii kampane zvanej PIN na pomoc starým a opusteným ľuďom.
Dievčatá však majú s ľuďmi aj oveľa príjemnejšie skúsenosti, ako bola práve tá naša s nahnevaným pánom. "Mnohí sa snažia pomôcť úplne spontánne. Viackrát sa stalo, že ani si nevzali od nás krížik, iba nám odovzdali finančný obnos. Dokonca tí, čo nemali papierové bankovky, prispeli mincami a za svoju insolventnosť sa ospravedlnili," doplnila informáciu kolegyne Lucia Pomorská.
Princíp tejto akcie, ktorá trvala od 3. mája až dodnes, bol úplne identický s nedávno konaným Dňom narcisov. Tentoraz však tí, čo prispeli, nedostali odznačik so žltým kvietkom, ale so symbolom Červeného kríža. "Vlani sa do akcie zapojili darcovia so 64 krajín. Rozdaných bolo vyše osem miliónov PIN-ov. Na Slovensku sa podarilo predať vyše 23 tisíc týchto odznačikov, pričom tržba predstavovala 334,5 tisíc korún. Peniaze boli neskôr prerozdelené a použité na realizáciu projektov v rámci detských zariadení v prospech opustených detí," informovala nás koordinátorka podujatia v Poprade Mária Šebestová. Najvyššie získaná suma v našom regióne v rámci kampane PIN bola tisíckorunáčka darovaná turistkou na Štrbskom Plese. To sú však údaje z vlaňajška. Tohtoročné sa budú zverejňovať neskôr.
Ako ďalej koordinátorka uviedla, v Popradskom okrese sa do akcie zapojili predovšetkým dobrovoľníci, hlavne z radov študentov stredných škôl. Finančné prostriedky získané v rámci dobročinnej akcie sa budú posielať do Bratislavy, kde sa rozhodne o ich použití. Počíta sa s tým, že časť z nich by sa mala vrátiť späť do Popradu, kde je v prevádzke Dom červeného kríža pre občanov v naliehavej tiesni. Približne pred dvoma mesiacmi sme našich čitateľov informovali o vážnych existenčných problémoch tohto zdravotnícko-sociálneho zariadenia, ktoré ani do dnešných dní neboli perspektívne vyriešené.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.