zaregistrovali jeho pohyb v severnej časti Vysokých Tatier na našej strane štátnej hranice už koncom apríla. Pozorovateľov zaujala skutočnosť, že nikde navôkol nevideli žiadneho dospelého jedinca. Informovali preto pracovníkov Štátnych lesov Tatranského národného parku (ŠL TANAP-u), aby zistili, či je s medvieďaťom všetkom v poriadku.
"Malého chlpáča sme sa vybrali hľadať a aj sa nám ho skutočne podarilo nájsť. Medvieďa bolo vyhladnuté, zúbožené, vyčerpané, v celkovo zlom fyzickom stave a navyše aj vystresované. Našťastie, nachádzalo sa pomerne blízko obývanej lokality, takže sme nemuseli riešiť problém panického strachu z človeka. Na druhej strane ale, keby sa ešte dva či tri dni potulovalo samé, určite by uhynulo," informoval nás Jozef Kováč, ktorý má v ŠL TANAP-u na starosti tatranskú faunu.
Ochrancovia prírody si zobrali mláďa medveďa hnedého do svojej opatery. Podľa posledných informácií bolo včera v podstatne lepšom zdravotnom stave. Nad jeho zdravotným stavom bdie veterinár a dokonca sa naňho prišiel pozrieť aj "mimotatranský" odborník. V súčasnosti sa medvieďa nachádza v niektorej z tatranských horární. Jozef Kováč nám však odmietol prezradiť v ktorej. Z jeho hlasu cítiť obavu o prílišnú publicitu a následný prehnaný interes verejnosti. Trojmesačné mláďa medveďa je totiž ešte príliš malé na to, aby sa oň zaujímalo priveľa ľudí naraz. Neostýchal sa nám však načrtnúť možnosti, ako sa pracovníci ŠL TANAP-u chcú vysporiadať s jeho budúcnosťou.
"Možností je niekoľko. Oslovili sme už niektoré zoologické záhrady na území Slovenska. Odvšadiaľ sme však dostali odmietavé stanovisko. Jednoducho nie je záujem. Medvede hnedé sa totiž v zajatí rozmnožujú pomerne ľahko a bez komplikácií. Záujem o ďalšie jedince je teda mizivý. Podobne to vyzerá aj s prieskumom v zahraničí. Tam je však situácia ešte otvorená. Ďalšou možnosťou je, že si mláďa ponecháme a približne o dva roky sa pokúsime o jeho opätovné umiestnenie do jeho prirodzeného životného prostredia," povedal Jozef Kováč a dodal, že dvojročná doba života "v zajatí" by bola minimálnou vzhľadom na vysoké riziko úhynu. Úspešný návrat do divokej prírody odhadol na približne 50 percent.
Pracovníci ŠL TANAP-u sa v mieste nálezu medvieďaťa pokúšali nájsť tiež stopy po jeho matke. Zaregistrovali síce prítomnosť dospelého jedinca, avšak zatiaľ nezistili, či to bol rodič alebo iný medveď. Mláďa preto zatiaľ zostane v ich opatere.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.