toho, aby sa zaoberali legalizáciou tejto svojej živnosti, lákajú turistov na parkoviskách či priamo v autobusoch a ponúkajú im ubytovanie v súkromí, zväčša v podhorí a za nižšie ceny, ako sú v našich hoteloch," oboznámila nás s dnes už bežnými praktikami tatranských "podnikateľov" generálna tajomníčka Združenia cestovného ruchu (ZCR) vo Vysokých Tatrách Bibiana Jarošová.
Aj toto bol dôvod, prečo ZCR vzniklo niekoľko sekcií združujúcich subjekty pôsobiace v podobných oblastiach. Spoločným postupom chcú napredovať v boji proti niektorým neduhom, s ktorými sa nedokážu vysporiadať jednotlivo. A jedným z nich je čierne hoteliérstvo. Sekcia hoteliérov, ubytovateľov a poskytovateľov stravy v súčasnosti počíta do 60 členov. Spoločne sa pokúsia vysporiadať sa s "čiernymi" taxikármi. Tí prepravujú turistov bez vystavenia pokladničného dokladu a neodvádzajú dane. "Touto problematikou sa zaoberá už aj mestská polícia vo Vysokých Tatrách. Zatiaľ si však problém prehadzuje ako horúci zemiak so štátnou políciou a aj vďaka nedostatku dôkazov je prípad na mŕtvom bode. Už sa dokonca stalo, že skutočný taxikár si to chcel sám vybaviť s 'čiernym', ale keďže bol fyzicky menej zdatný, nepomohol si," povedala B. Jarošová.
Tretia zo sekcií, ktorú sa podarilo založiť len nedávno, je orientovaná na zdravotníctvo. Štvrtá na cestovné kancelárie, sprievodcov, tlmočníkov a piata na doplnkové služby. Tieto dve sa ešte len chystajú vzniknúť. Snažili sme sa zistiť, aký je predpokladaný efekt z pôsobenia týchto sekcií. "Najprv nás čaká okrúhly stôl. Za ním definujeme tematické okruhy a pomenujeme problémy. Nasledovať bude, tak ako vlani, stretnutie s ministrom hospodárstva na akcii nazvanej Mantinely cestovného ruchu. Predpokladáme, že najpálčivejšie problémy sa dostanú až na rokovanie slovenskej vlády," uviedla na záver generálna tajomníčka ZCR.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.