nasledujúcom volebnom období. Gesciou nad projektom nazvaným Monitor 2000, ktorý prebehol 6. a 7. apríla, bol poverený Štátny pedagogický ústav v Bratislave. V čase konania experimentu prenikli na verejnosť informácie, že sa k testom dostali študenti na niektorých stredných školách už pred samotným testovaním. Predávali si ich medzi sebou, pričom sa ceny údajne pohybovali od dvoch stovák po tisícku. Neskôr sa robili kópie, ktoré boli samozrejme zadarmo. Tým mohlo dôjsť k skresleniu objektívnosti výsledkov. V uplynulých dňoch obdržali školy výsledky, a tak sme v tejto súvislosti oslovili riaditeľa firmy Exam Vladimíra Buriana, aby nám povedal, do akej miery bol experiment prekazený.
"Môžem prehlásiť, že sa košický incident na výsledkoch v celoslovenskom, prípadne krajskom merítku neprejavil. Je to čiastočne zapríčinené aj tým, že sme testovali tisíce študentov a zopár jednotlivcov nemohlo do hodnotenia vážnejšie prehovoriť," uviedol V. Burian.
Aj napriek tejto skutočnosti však riaditeľ firmy, ktorá experiment pripravovala, naznačil, že sa objavili určité indície, ktoré dokazujú, že nebolo všetko v poriadku.
"Predávala sa zrejme matematika. Študenti písali v jeden deň dva testy z tohto predmetu. Vo viacerých prípadoch sme prišli na to, že kým žiak napísal prvý test perfektne, na druhom absolútne pohorel. Vieme presne identifikovať žiakov, ktorí sa pokúsili o podvod. V ďalších hĺbkových analýzach sa preto dôkladnejšie zameriame na Košice, aby sme zistili, čo najpresnejšie informácie."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.