miestom pre dovolenku a najviac ho navštevujú Angličania a Američania, v ostatných rokoch na ňom stretnete aj veľa Slovákov.
Zakynthos má veľa architektonických aj prírodných zvláštností. Najlepšie ich spoznáte na okružnej plavbe loďou okolo ostrova a výletmi vo vnútrozemí. Nalodíte sa v hlavnom meste, ktoré má rovnomenný názov s ostrovom, t. j. tiež Zakynthos. K architektonickým skvostom mesta Zakynthos patrí kostolík z roku 1453 v časti Bochali, kostol Achiosa Nikolaosa zo 17. storočia, v ktorom pôsobil sám sv. Dionysios. Jeho ostatky aj ikona sú v ďalšom kostole, ktorý mu zasvätili. Na námestí, ktoré je pomenované podľa "básnika národa" Dionysosa Solomosa, autora národnej hymny je na jeho počesť pamätník s vyrytými veršami hymny, ďalej radnica, múzeum, národná banka. Ďalšie námestie - námestie sv. Marka je historicky významné a spája sa s bojom za samostatnosť ostrova. V roku 1797 sa na ňom zhromaždili ostrovania a spálili tzv. Zlatú knihu, čím sa skončila nadvláda Benátok nad Zakynthosom. Na námestí je rovnomenný kostol sv. Marka i mauzóleum Dionýsosa Solomosa.
Meno Dionysos je v Grécku časté a s osobnosťou svätca Dionysosa sa spájajú mestečká aj dediny ostrova Zakynthos. Presvedčili sme sa o tom na výlete po vnútrozemí, napr. v Anaponitriose je kláštor, v ktorom sv. Dionysos žil. (Je aj ochrancom ostrova Zakynthos). Pri vstupe sa týči kamenná štvorhranná veža, postavená proti pirátskym útokom. V kostolíku kláštora je vzácny drevený ikonostas, pokrytý pozlátenými listami, aj nástenné maľby zo 17. storočia. V kláštore sa zachovala cela svätca i jeho knihy. V blízkosti je ďalší kláštor - Agios Georgios s čarovným výhľadom na more. Niektoré svedectvá hovoria o tom, že kláštor bol v r. 1553 zničený pirátmi a znova postavený v 17. storočí v benátskom štýle. Južne od pobrežia Skinari je známa Modrá jaskyňa, objavená v roku 1897. Je to morská jaskyňa pozostávajúce z dvoch siení navzájom prepojených. Jej vchod je 6 m široký a 3,5 m vysoký. Pôsobivá je belasá voda jaskyne a hĺbka úplne odrážajúce fosforeskujúcu. K tomu, aby niekto poobjavoval pobrežia a pláže ostrova, je ideálnym prvým cieľom prímorská dedinka Argasi s piesočnatou plážou a kostolom, z r. 1729 s umelecky cenným ikonostasom.
Vo vnútrozemí je dedina Volimes, ktorá sa stala vyhľadávanou turistami, lebo je najdlhšia a vyrábajú tam ručne tkané koberce, obrusy, dečky za veľmi výhodné ceny.
Raritou, kam sme sa doplavili loďou, je zátoka Navagio. Nielenže má úplne priezračnú belasú vodu, ale zvláštny biely piesok, do ktorého sa hneď zaboríte až po kolená. Na brehu je zakonzervovaná pirátska loď, nie však spred sto či dvesto rokov, ale z osemdesiatych rokov. Môžete na ňu vyjsť a poprezerať si ju. V týchto miestach si prídu na svoje aj milovníci potápania.
Na Zakynthose sú všetky pláže pekné. Medzi najobľúbenejšie patria v dvoch navzájom spojených prímorských dedinách Alykes a Plykanas. Ich názvy sú odvodené od slova "alykí", čo znamená prímorské polia na odparovanie morskej soli. Tamojšiu prírodu si vybral za svoj domov zvláštny a málopočetný druh morskej korytnačky Caretta-Caretta, ktorá narastie do obrích rozmerov a hmotnosti až do 200 kilogramov. Niektoré južné pláže, kde kladú vajíčka, sú vyhlásené za biotopy s prísnymi pravidlami ochrany týchto vzácnych korytnačiek.
Autor: Henrieta RAJNECOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.