hlavne s prešovským Divadlom Jonáša Záborského. Ako v úvode povedala riaditeľka galérie Marta Hrebíčková, "ponúkla som autorovi podobnú výstavu už v roku keď mal osemdesiatpäť. Vtedy sa nám to nepodarilo zrealizovať." Výstavu, ktorá je v Prešove, pripravil divadelný ústav v Bratislave, pri príležitosti Brezinovej nedožitej deväťdesiatky a v mieste autorovho pôsobiska je jej prvá repríza. Na výstave je vyše dvadsať najvýznamnejších návrhov scén pre inscenácie nie len pre DJZ, ale i divadlá v ďalších mestách v celom Československu.
Kurátor výstavy z Divadelného ústavu Oleg Dlouhý vo svojom príhovore vyzdvihol autorovu snahu preniesť na scénu dialóg medzi hmotou a hercom. Ako povedal pre náš denník: "Som rád že som pána Brezinu poznal. Hoci to bolo dosť často aj konfliktné. Bol osobnosť veľmi výrazne vyprofilovaná, veľmi presvedčená o svojej pravde. Kým som pochopil, že vychádza z absolútneho poznania európskej výtvarnej moderny, riešili sme tieto konflikty na život a na smrť. Potom som pochopil, že sa musíme rešpektovať a naše názorové rozdielnosti som chápal ako dve polohy jednej mince."
Oslovili sme aj ľudí, ktorý s Brezinom pracovali. Režisér Jaroslav Sisák na adresu scénografa povedal "Bol to tvrdohlavý človek. Navzdory rozdielom v názoroch, ktoré vyplývali z vekového rozdielu sme vždy došli k divadlu a bola z toho dobrá robota. Bol to človek otvorený, veľmi múdry a dobrý. Niekedy možno až príliš. Vedel komunikovať s mladými. To bolo jeho najväčšie plus."
Na vernisáži bola aj známa prešovská muzikálová herečka Elena Kušnierová. Pristavili sme sa s ňou pri scéne z hry Nebo na Zemi od Voskovca a Wericha, na ktorej hrala. "Táto scéna vnútorne vypovedala o tom, čo si páni autori hry predstavovali. Skutočne vynikajúco sa na jeho scénach hralo. Bezpochyby to boli scény, v ktorých ste sa našli." Zaujímalo nás, či to aj v reály vyzeralo tak ako na vystavenom obraze: "Rozhodne áno."
Zároveň s výstavou Martina Brezinu otvorili včera aj výstavu Umenie portrétu, kde nájdete maliarske a sochárske diela autorov 18. - 20. Storočia, ktoré sú v zbierke ŠG. Môžete tu nájsť diela Tallmana, Miklošíka, ale i Srvátku, Pončáka, či Čabalu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.