Republikový výbor SDĽ s navýsosť zaujímavým programom. Podľa záväzného uznesenia z porady krajských a okresných organizácií SDĽ by sa totiž mala opätovne otvoriť téma skoršieho termínu celorepublikového zjazdu. Respektíve jeho "rozfázovania" (termín Migaš) na dve časti - personálnu v júli a koncepčno-programovú v októbri.
Pozadie zdanlivo technicko-organizačnej záležitosti je politicky maximálne explozívne. SDĽ je po číslach Jozefa Migaša, ktoré následne schválil práve Republikový výbor, fatálne rozštiepená. Na definitívnu formalizáciu korekcie kurzu (vystúpenie z koalície, resp. radikálne prehodnotenie koaličnej dohody) však predseda Migaš ani RV SDĽ nemajú politický mandát. Ten má jedine zjazd, na ktorom výsledok zrážky dvoch súperiacich frakcií predurčí ďalšiu politickú pozíciu SDĽ. To zároveň aj znamená, že iba zjazd SDĽ môže zrušiť aj súčasný stav prežívania-neprežívania koalície, keď jej všetky štyri strany sa pre dekórum tvária, že akože sa vlastne ani veľa nestalo, zároveň ale vedia, že klub SDĽ už neručí v plnej miere za záväzky, ktoré na seba prevzal podpisom koaličnej zmluvy.
Prípadné predsunutie zjazdu by bolo teda z principiálneho hľadiska nesporne správne, keďže súčasný stav je abnormálny. (Ak SDĽ chce zostať súčasťou koalície, nemá čo na jej čele a v kresle predsedu NR SR pohľadávať Migaš; naopak, ak Migaš vo svojich funkciách zostane, nemôže zostať v TEJTO koalícii s TÝMTO premiérom SDĽ.) Bezprostredne po Migašovom hlasovaní si túto anomáliu uvedomovali i tzv. reformisti v SDĽ, a preto Ladislav Orosz aj predložil návrh na skoršie konanie zjazdu. Na tom istom RV, ktorý odhlasoval schválenie nedôvery Dzurindovi, však so svojou iniciatívou neprešiel - podporili ho iba 4 členovia RV.
Pre dnešok sú už kóty vytýčené celkom inak. Viac zdrojov z prostredia SDĽ ohlasuje, že návrh na rozdelenie už asi prejde. Prudký obrat spočíva najskôr v tom, že po "ohmataní terénu" v okresoch a krajoch sa Migašovo krídlo zjazdu prestalo obávať a teraz už skorší termín práve ono forsíruje. K takej domnienke oprávňujú už medializované stanoviská z oboch táborov. Peter Weiss zrazu hovorí, že "rozdelenie zjazdu na dve časti môže viesť k tomu, že jedna časť terajšieho vedenia SDĽ by sa mohla dostať do POZÍCIE VYLÚČENIA na príprave programových dokumentov strany". Čiže inými slovami - Weiss sa obáva, že jedna časť vedenia SDĽ by už po predsunutom zjazde vo vedení SDĽ nemusela byť. Ako inak by sa mohla dostať do POZÍCIE VYLÚČENIA?! Takisto napríklad Schmögnerová už nepodporuje rozdelenie zjazdu, aj keď ešte pred mesiacom mala celkom opačný názor. Teda "reformisti" cúvajú.
Opačný názor však mal pred zopár týždňami i Ľubomír Andrassy, ktorý bol pôvodne proti - dnes už ale podporí rozdelenie zjazdu na júlovú a októbrovú časť. Zdá sa teda dôvodný predpoklad, že Migašovo krídlo sa cíti pri sile a do Bolešova si nachystalo ofenzívu, ktorej konečným cieľom je ovládnutie strany ešte pred prázdninami. Ak sa to podarí, zrejmá je tiež ďalšia vec: rekonštrukčné návrhy, s ktorými v pondelok príde do Papierničky SDĽ, budú omnoho hlbšie, než by boli, ak sa predsunutie zjazdu neodhlasuje. Republikový výbor v Bolešove totiž rozhodne aj o tom, či SDĽ predstúpi pred koaličných partnerov s radikálnymi kádrovými rezmi z dielne Migašovej, alebo umiernenými z dielne "ftáčnikovsko-weissovskej" frakcie. A je dosť evidentné, že krídlo, ktoré uspeje v zápase o termín zjazdu, sotva podľahne v kauze rekonštrukcie. Evidentná je ešte jedna vec - kompromis medzi dvoma znepriatelenými frakciami sa sotva zrodí.
Po dnešku teda budeme o čosi jasnejšie vidieť do perspektív ako postkomunistickej strany, tak i celého koaličného spolku. Minimálne si môžeme trúfnuť na prognózu, že víťaz z Bolešova je horúcim favoritom i pre celorepublikový zjazd.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.