Mária. Fatima sa tak stala jedným z najuctievanejších pútnických miest na svete.
Po súkromnom prijatí u portugalského prezidenta Jorga Sampaia sa hlava katolíckej cirkvi presunie helikoptérou do Fatimy vzdialenej od portugalskej metropoly Lisabon 140 kilometrov. V sobotu odslúži Ján Pavol II. mimoriadnu omšu, súčasťou ktorej bude aj blahorečenie, čo možno považovať za začiatok cesty vedúcej k vyhláseniu za svätých.
Presne 13. mája roku 1917 sa dvom malým pastierom Franciscovi a Jacinte Marto a ich sesternici Lucii Dos Santos zjavila Panna Mária po prvý raz. Odvtedy sa tak dialo každý 13. deň počas nasledujúcich mesiacov. Naposledy sa tak stalo v októbri, kedy sa na mieste zjavenia zhromaždilo 50.000 ľudí. Mnohí z nich tvrdili, že videli Slnko "tancovať" na oblohe po tom, ako deti poprosili Pannu Máriu, aby im dala znamenie o svojej prítomnosti. Od roku 1930, kedy cirkev oficiálne uznala zjavenie, sa sláva Fatimy rýchlo rozšírila. Pútnické mesto, kde sa na mieste zjavenia nachádza kaplnka, priťahuje každoročne približne päť miliónov ľudí, čím môže konkurovať juhofrancúzskym Lurdom.
Fatima vďačí za svoju slávu nielen zjaveniam, ale aj trom tajomstvám, ktoré mala Panna Mária prezradiť deťom. Predpokladá sa, dve z nich predpovedali koniec prvej svetovej vojny a pád komunizmu. Tretie tajomstvo však nebolo nikdy odhalené, čo vyvoláva dohady o tom, že ide o apokalypsu. Prefekt Kongregácie pre doktrínu viery, kardinál Joseph Ratzinger, ktorý ako jeden z mála tajomstvo pozná, však v rozhovore pre portugalský rozhlas pred štyrmi rokmi vyhlásil, že nie je dôvod na paniku.
Na blahorečení sa zúčastní aj jediná žijúca z troch pastierov - v súčasnosti 93-ročná Lucia, ktorá sa stala mníškou a od roku 1948 žije v kláštore v strednej časti Portugalska. Keďže cirkev nezvykne blahorečiť živých, dostane sa tejto pocty len ostatným dvom deťom, ktoré krátko po zjavení zomreli na zápal pľúc.
Pápež, ktorý do Fatimy zavíta po tretí raz, má k Panne Márii mimoriadny vzťah. Verí totiž, že mu zachránila život pri pokuse o atentát, ktorý na neho spáchal 13. mája 1981 Turek Mehmet Ali Agca. V jej pomoc je presvedčený do takej miery, že pri svojej minulej návšteve tohto pútnického mesta dal do jej zlatej koruny guľku, ktorú mu lekári vytiahli z tela.
Organizátori očakávajú účasť približne jedného milióna veriacich, z ktorých množstvo absolvovalo púť do Fatimy pešo. Pútnici začali do Fatimy prichádzať už pred niekoľkými dňami, no aj napriek tomu budú musieť mnohí nocovať v stanoch, pretože hotely a ubytovne sú beznádejne plné.
Pápežovu návštevu sprevádzajú mimoriadne bezpečnostné opatrenia a v obidvoch mestách bude rozmiestnených približne 1500 policajtov. Počas prvej návštevy Portugalska v roku 1982, keď sa pápež prišiel poďakovať za záchranu života, sa ho fundamentalistický španielsky kňaz neúspešne pokúsil napadnúť bodákom.
Text k foto: Na archívnej snímke z roku 1917 sú tri portugalské pastierske deti: Lucia Dos Santosová (uprostred), jej bratranec Francisco Marto (vpravo) a sesternica Jacinta Martová (vľavo), ktoré tvrdili, že sa im v roku 1917 v meste Fatima v strednom Portugalsku zjavila Panna Mária a odovzdala im tri posolstvá. TASR
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.