posilnila a nie hocako. Siahla totiž po troch hráčoch Detroitu Red Wings, jedného z najlepších tímov posledných rokov v NHL. Totálnou senzáciou je však petrohradský príchod Larryho Murphyho, takmer 40-ročnej hrajúcej legendy obranných radov NHL.
Larry Murphy nikdy nebol typom bitkára. Je však absolútne spoľahlivý. Súpera zachytí a nepustí. Jednoducho, je tým typom obrancu, ktorého majú vo svojom mužstve radi všetci tréneri.
Od roku 1980 do roku 1980 hral za LA Kings. Tu dal aj prvý gól svojej kariéry, bolo to 16. októbra 1980 už proti neexistujúcemu Québec Nordigues. Je zaujímavé, že asistenciu na gól si pripísal Charlie Simmer - doteraz najlepší Murphyho priateľ. Aj keď ten už na aktívne hranie len spomína... Nasledujúcich päť sezón strávil Murphy v službách Washington capitals. Nasledovali "severné hviezdy" v Minnesote, kde hral ďalšie tri sezóny. Od roku 1990 zapadol medzi pittsburských "tučniakov", tu odohral 27. februára 1993 proti Tampa Bay svoj tisíci zápas v NHL. Z Pittsburghu odišiel v 1995. roku do Toronta. Tu vydržal dve sezóny, potom ho už vítali v Detroite. To vítali je doslovné, Murphy tu spolu so Švédom Lindströmom vytvoril obrannú dvojicu, cez ktorú sa prechádza naozaj ťažko. Švéd nedá na spoluhráča dopustiť: "Pri Larrym máte istotu. Viete, že niektorý moment môžete prepásť - a on bude na mieste. A zaskočí za vás. Pokojne, bez emócií. Spoľahlivo. Lebo taký je Larry." Murphy je stabilný aj nosením vyvoleného čísla, či v Toronte, či v Detroite - stále to bolo číslo 55.
Základná vlastnosť - spoľahlivosť
Proti Coloradu to bolo 5. februára minulého roku už jeho 1446. stretnutie v NHL. Dostal sa tak na piate miesto v rebríčku historických tabuliek a týmto zápasom vyrovnal rekord dovtedy štatisticky najlepšieho obrancu histórie NHL Tima Hortona. Ten však na číslo 1446 potreboval odohrať v NHL 24 rokov. V novembri minulého roka nastúpil Murphy na svoj 1500. zápas v NHl. K dnešnému dňu, po vypadnutí Detroitu s Coloradom v tohtoročnom play off NHL, ich má odohratých 1558 (v nich 285 gólov a 910 asistencií). Viac má z nedávno hrajúcich legiend NHL na svojom konte už len Wayne Gretzky. Ten však už zavesil korčule na klinec... Štatistika z iného pohľadu. Počas doterajšej kariéry chýbal Murphy z rôznych dôvodov len v 27 zápasov z plného počtu stretnutí tímov, za ktoré hrával. K stopercentnosti chýbajú len promile...
V dlhodobom hodnotení obrancov ho na základe gólov a asistencií štatistický sumár zaradzuje za Coffeyho a Borqua. Tých dvoch pozná každý hokejový fanúšik. S publicitou Murphyho je to horšie. Aj keď v play off Stanley cupu odohral vyše dvesto zápasov. A v zbiere trofejí má štyri prstene za víťazstvá v ňom, dvakrát triumfoval s Pittsburghomn a dvakrát s Detroitom. Patrí teda k tým, ktorí by mali byť na výslní. Murphy je však skôr "tieňový" typ. Sám hovorí: "Počas kariéry som sa nikdy nedral na výslnie: Staral som sa o dobrú hru a o to, aby som si zastal svoje miesto. A dodáva: "Vždy som veril, že je lepšie hrať poctivo a spoľahlivo, ako len zažiariť a zhasnúť." Ukázal to aj vo štvrtok, proti dotieravým a napríjemným Švajčiarom. Keď bol na ľade Murphy, nebezpečenstvo pred kanadskou bránou bolo menšie.
Obľubuje Streepovú a Nicholsona
A to má svoj vek. Larry Murphy sa totiž narodil 8. marca 1961 v Scarborough v kanadskej provincii Ontario. Tiahne mu teda na štyridsiatku. Bez ohľadu na cestovný kolotoč v NHL ostáva rodnej provincii verný. S manželkou, dvomi dcérami a a synom žije v ontarijskom Peterborough. Ak uňho na ľade emćie nevidieť, doma im vraj uzdu nedrží. "Na rozdiel od väčšiny hráčov, ktorých vidíte v NHL, ja ich naozaj púšťam doma. Ostatní doma relaxujú, ja sa vybláznim s deťmi." Pravda, "vystrája" len vtedy, keď v televízzi alebo na Murphyho videorekordéri práve nejdú obľúbené filmy s Meryl Streepovou a Jackom Nicholsonom. Absolútnou jednotkou je však u Murphyho legendárny film Občan Kane.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.