od minulého roka, ani jedna ZOO v našej republike nespĺňa predpísané normy o rozmeroch klietok a výbehov. To je dôvod, prečo medvieďa nemôžu umiestniť", vysvetlil Karol Dzurik, riaditeľ spišskonovoveskej zoologickej záhrady (ZOO), keď sme sa naňho obrátili s otázkou, prečo nemajú záujem o nájdené mláďa medveďa z Tatier. "Keby som aj mal voľnú klietku pre medveďa, nemôžem to vziať, lebo musím mať súhlas od ministerstva životného prostredia. Ministerstvo nám však súhlas nedá, lebo ani my nespĺňame vyhlášku."
"Vyhláška sa nedá ani zrealizovať, je doslova likvidačná. Takéto tvrdé normy nemajú ani v Európe. Na investície máme tento rok vyčlenených len sto tisíc korún, ktoré ani zďaleka nepostačujú a preto v tomto roku zväčšíme výbehy len trom zvieratám - hrošíkovi libérijskému, pumám a rysom. Zakúpime len materiál a zväčšovať výbehy budeme svojpomocne."
Nelogickosť spomínanej vyhlášky sa však odzrkadľuje aj na počte kusov zvierat. Keďže zoologické záhrady nespĺňajú normy, musia zabrániť rozmnožovaniu zvierat. "Zoologické záhrady na Slovensku si donedávna medzi sebou vymieňali mláďatá, no aj s týmto je koniec. Máme zákaz odchovu. Opäť kvôli legislatíve. Každá záhrada má dosť problémov so svojimi zvieratami, niežeby si brala ďalšie navyše. Ak nechceme porušovať zákon, musíme zvieratám podávať antikoncepčné injekcie," hovorí K. Dzurik. Tí, ktorí zavítajú do spišskonovoveskej ZOO, nájdu v nej 150 kusov a 84 druhov zvierat. Aj napriek zložitým podmienkam tu turisti uvidia mláďatá opíc, ťavy, lamy a hrošíka libérijského.
Ako sme sa ďalej dozvedeli, ZOO majú problémy aj v prípade, že umiestnia nájdené zviera. Bez súhlasu ministerstva ŽP nemôže umiestniť nijaké zviera, ba ani nájdené vo voľnej prírode. Aj v tomto prípade musia mať povolenie od ministerstva životného prostredia. Ak ho nemajú, udelia im pokutu. "Minulý rok sme našli poraneného bociana v krabici. Starali sme sa oňho rok. Len pre zaujímavosť uvediem, že taký bocian zožerie denne pol kila mäsa. No a keď nám prišla kontrola z agentúry životného prostredia, udelili nám 20-tisícovú pokutu. Odvolávali sme sa, no nepomohlo to a tak sme bociana zabalili do krabice a poslali ho dotyčnej pani z agentúry. Všetci majú plno rečí o ochrane zvierat a keď nejaké zachránite, dostanete pokutu," spomína s trpkosťou v hlase riaditeľ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.