skoro 80 percent z celkového počtu obyvateľov obce. Dominantnou skupinou boli rímskokatolíci, ktorí tvorili skoro 52 percent obyvateľov. Oproti minulosti poklesol počet evanjelikov na 21,5 percenta a gréckokatolíkov na 5,7 percenta. Uvádza sa to v publikácii Dejiny obce Soľ vydanej v roku 1997.
Práve gréckokatolícki veriaci vyvíjajú aktivity, aby v Soli bol postavený aj ich chrám. V nedeľu v tejto obci slúžil slávnostnú svätú liturgiu a vykonal posviacku základného kameňa chrámu svätého Cyrila a Metoda prešovský sídelný gréckokatolícky biskup Mons. Ján Hirka. Slávnostná svätá liturgia bola konaná v provizórnom dome prispôsobenom na náboženské úkony, ktorý gréckokatolícki veriaci odkúpili po roku 1989.
Počet gréckokatolíckych veriacich v Soli poklesol najmä pre likvidáciu gréckokatolíckej cirkvi u nás v roku 1950. Vtedy, ako pre náš denník uviedol gréckokatolícky farár z Rudľova Michal Hulaj, bolo v Soli 80 gréckokatolíckych rodín a po obnove činnosti gréckokatolíckej cirkvi v roku 1968 je ich teraz 30 aktívnych.
Rozpočtový náklad výstavby gréckokatolíckeho chrámu v Soli je do 5 miliónov korún. Lenže práce na výstavbe chrámu sa robia svojpomocne, takže skutočné náklady budú oveľa nižšie. "Na stavbe chrámu sa už vykonali práce v hodnote 1,5 milióna korún," uviedol M. Hulaj. "Už sú urobené základy, betonáž, izolačné práce a sokel, takže zostáva už len ťahať múry."
Napriek tomu každá pomoc je vítaná. Pomôže aj obecný úrad? "Samozrejme," odpovedal starosta obce Jozef Berta. "Obecný úrad nemá extra veľa finančných prostriedkov, ale svojim dielom sa pokúsime pomôcť koľko sa bude dať."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.