oblasti. Rozhodol o tom svojím sobotňajším výnosom prezident Vladimir Putin.
Niektoré médiá označili tento dokument za politickú senzáciu a ich komentátori nevylúčili, že najnovšia snaha o zefektívnenie kontroly centra nad regiónmi vyvolá v časti z nich nemalý odpor. Prvé signály z provinčných metropol však tomu zatiaľ nenasvedčujú.
Tlačová služba Kremľa informovala, že pre každý zo siedmich nových okruhov bude menovaný osobitný splnomocnenec hlavy štátu, no o jeho kompetenciách vo vzťahu k regionálnym štruktúram moci nie je zatiaľ nič známe. Rusko, ktoré je federatívnym štátom, tvorí v súčasnosti až 89 formálne rovnoprávnych republík, krajov a oblastí na čele s vlastnými prezidentmi a gubernátormi. V mnohých z nich platia pritom zákony a nariadenia protirečiace platnému federálnemu zákonodarstvu, a dokonca aj ústave. Jedným z takýchto príkladov je Ingušsko, kde vlani uzákonili mnohoženstvo.
Cieľom novej administratívno-územnej reorganizácie má byť "zabezpečenie realizácie ústavných právomocí prezidenta Ruskej federácie, zvýšenie efektívnosti činnosti federálnych orgánov štátnej moci a skvalitnenie kontroly plnenia ich rozhodnutí," citovala z dokumentu agentúra ITAR-TASS.
Výnosom prezidenta sa v Rusku vytvára nasledovných sedem teritoriálnych federálnych okruhov: Centrálny so sídlom v Moskve, Severozápadný so sídlom v Petrohrade, Severokaukazský so sídlom v Rostove na Done, Povolžský so sídlom v Nižnom Novgorode, Uralský so sídlom v Jekaterinburgu, Sibírsky so sídlom v Novosibirsku a Ďalekovýchodný, ktorého centrom bude Chabarovsk.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.