uskutočnila v závere uplynulého týždňa v hoteli Hrádok v rožňavskom okrese. Nás zaujímalo, ako je to s korupciou v Policajnom zbore SR, a tak sme položili niekoľko otázok jeho prezidentovi Jánovi Piptovi.
Aký je podľa vás rozsah korupcie v policajnom zbore?
"Pomery v policajnom zbore sú odrazom pomerov v spoločnosti. To znamená, že tak, ako prekvitá korupcia v slovenskej spoločnosti, sú také tendencie i v policajnom zbore. Dôkazom toho, že to v skutočnosti existuje, je aj trestná činnosť, ktorá bola zaznamenaná v minulom roku, kedy sme odstíhali 193 príslušníkov polície za úmyselnú trestnú činnosť. Pritom asi 60 percent prípadov bolo spojených so zneužitím právomoci verejného činiteľa, ale vyskytli sa aj prípady súvisiace s korupciou. Inšpekcia ministerstva vnútra ich zaznamenala už aj v tomto roku. Osobne veľmi pozitívne hodnotím ten, ktorý sa nám podarilo zrealizovať v Banskobystrickom kraji, kde príslušník Okresného riaditeľstva PZ v Žiari nad Hronom a pracovník Okresného úradu legalizovali kradnuté motorové vozidlá. Máme vedomosti, že ich bolo až 31 so škodou asi 6 miliónov korún..."
Dozvedáte sa o takýchto prípadoch zvyčajne na podnet občanov, alebo sa zisťujú skôr vyhľadávacou činnosťou polície?
"Na to, aby sme dokázali trestnú činnosť príslušníkom policajného zboru využívame štandardné zákonné prostriedky, a to jednak oznámenia občanov o ich podozrení, ale i prostriedky operatívno-pátracej činnosti a informačno-technické prostriedky. Tie sú účinným nástrojom práve preto, lebo príslušníci policajného zboru disponujú určitými zručnosťami v tomto smere."
Aké kroky plánujete prijať na zamedzenie korupcie v policajnom zbore, vyplynuli nejaké konkrétne závery aj z tejto celoslovenskej porady?
"Na porade sme neriešili iba korupciu v policajnom zbore, ale spoločenský jav. No mala naozaj dve roviny - preberali sme postupy smerom dovnútra i navonok. Čo sa týka tej prvej, riešením je v prvom rade otázka personálnej práce, to znamená jej zefektívnenie na všetkých stupňoch. No a potom je to využívanie 'tretieho' pilieru v boji proti korupcii, teda potreba informovať verejnosť v akom stave je Policajný zbor, čo má vplyv na prevenciu a tiež intenzívnejšie využívanie práce sekcie kontroly a inšpekčnej služby za použitia všetkých dostupných najmodernejších informačno-technických prostriedkov. Základná idea je, aby sme v policajnom zbore zaviedli princíp nulovej tolerancie. To znamená, že každé sebamenšie porušenie musí byť riešené v zmysle zákona."
Viacerí kriminalisti alebo vyšetrovatelia závažných trestných činov, predovšetkým súvisiacich s organizovaným zločinom a ekonomickou kriminalitou, naznačujú, že ich prácu sťažuje únik informácií. Ako mu zabrániť?
"Máme k tomu režim upravený zákonom i internými predpismi, tu však zohráva úlohu ľudský faktor. Preto, ako som už zdôraznil, je to otázkou personálnej práce, teda výberu vhodných ľudí na vhodné miesta."
Boli za posledné obdobie prepustení z PZ nejakí policajti v súvislosti s korupciou?
"Samozrejme, boli prepustení viacerí príslušníci pre hrubé porušenie služobnej prísahy, konkréte v tomto roku iba v Bratislavskom kraji bolo osem takýchto prípadov."
Čo vy sám považujete za korupciu?
"Tá má tri rozmery - otázku morálky, svedomia a represie. Tam, kde chýba morálka a zlyhá svedomie, nastupuje represia... Škála korupčných javov je podľa mňa veľmi široká."
Ako často musíte vy sám odolávať nástrahám korupcie?
"Neviem, aké nástrahy konkrétne máte na mysli, môže ich byť veľa... V skutočnosti však prejavov, aby došlo ku korumpovaniu vrcholových predstaviteľov policajného zboru, nie je až tak veľa, aj keď, samozrejme, nejaké snahy tu boli... Nie je ich ale toľko, ako by ste si mysleli."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.