Papiernička - Deň Ústavy SR 1. september by mal byť podľa dohody vládnych strán dňom, keď bude prijatá novela ústavy.
"Ten prvý september sa nám veľmi páči," podotkol poslanec Ivan Šimko počas spoločného rokovania poslaneckých klubov koalície a vlády v rekreačnom zariadení parlamentu v Papierničke.
Zámer vládnych strán však môže mať zvláštnu príchuť. Opozícia bude v ten deň oslavovať 8. výročie prijatia Ústavy SR a s najväčšou pravdepodobnosťou ignorovať novelu základného zákona štátu.
Na úvod včerajšieho rokovania mali vystúpiť šéfovia vládnych strán so svojimi referátmi, politické správy však prednesú až dnes. Obedňajšiu prestávku niektorí politici včera využili aj na odreagovanie sa. V šortkách sa blysol vo vestibule rekreačného zariadenia minister zdravotníctva Tibor Šagát a vzápätí ho v športovom úbore nasledoval podpredseda parlamentu za KDH Pavol Hrušovský. Obaja sú známi tým, že holdujú behu. Hrušovský na otázku, koľko kilometrov po okolí si dal, odpovedal: "Desať."
Líder SMK Béla Bugár o voľnom programe po 20.00 h povedal, že ide domov, a na otázku, či sa nebudú vo chvíľach voľna utužovať koaličné vzťahy, odvetil: "Asi ťažko."
V dopoludňajšej diskusii odzneli viaceré pripomienky k novele ústavy. Definitívne slovo povedia lídri vládnych strán na budúci týždeň v utorok po rokovaní koaličnej rady. Na prvé čítanie sa novela ústavy dostane v júni a druhé čítanie bude po parlamentných prázdninách v závere augusta. Na prijatie novely je potrebných aspoň 90 hlasov poslancov. Koalícia disponuje 91 hlasmi a nie je vylúčené, že sa k vládnym stranám pridá aj Robert Fico. Poslanec Ivan Šimko povedal, že sa musí ostro ohradiť proti pripomienke, že predkladatelia nevenovali dostatočný priestor hľadaniu politickej podpory. Zdôraznil, že napriek rôznym hlasom koalície najdôležitejší bude záverečný výpis hlasovania o novele ústavy. V diskusii odznela aj výzva, aby sa do návrhu nedostalo nič nové, čo by mohlo spôsobiť jeho nepriechodnosť.
SMK nepovažuje pripomienky týkajúce sa preambuly ústavy a prevodu pôdy neznámych vlastníkov pod správu obcí za definitívne uzatvorené. SMK mieni predložiť v druhom čítaní vlastné pozmeňujúce návrhy. Podľa poslanca Orosza ide o ústavne problematické návrhy, ktoré môžu spôsobiť nepriechodnosť novely ústavy.
Poslanec Peter Kresák sa domnieva, že prevádzanie pôdy cez správu obcí si nevyžaduje ústavnú novelu.
Béla Bugár pochválil predkladateľov novely ústavy za dobre odvedenú prácu. Po diskusii koaličných klubov však povedal: "Neviem, či sme boli na tom istom stretnutí." Zdôraznil, že predkladatelia mali po dohode koaličnej rady zadanie, aby otázku prevodu pôdy zapracovali do ústavného návrhu.
Pripomienky k novele ústavy má aj minister spravodlivosti Ján Čarnogurský. Podporuje síce samostatnú rozpočtovú kapitolu Najvyššieho súdu SR, súdy by však mali byť podľa neho financované cez ministerstvo spravodlivosti, lebo ide o najúčelnejšie usporiadanie vecí a najlepšiu kontrolu peňazí. Čarnogurský považuje za zlé riešenie, aby o vymenúvaní predsedov okresných a krajských súdov spolurozhodovala Súdna rada a minister spravodlivosti. Myslí si, že v budúcnosti to môže viesť k sporom, funkcia šéfa súdu nemusí byť týždne, ba až mesiace obsadená. Čarnogurský si myslí, že v Súdnej rade by mali mať miernu prevahu kandidáti vymenovaní vládou, parlamentom a prezidentom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.