Chýbajúce informácie o vyhlásených konkurzoch stáli úrad 200 tisíc
Prešov - Konkurzy sa stávajú čoraz častejšie používaným slovom v našom slovníku. Žiaľ, predovšetkým v negatívnych súvislostiach, spojených najmä so stratou zamestnania a zánikom firmy. Momentálne parlament prerokúva novelu Zákona o konkurze a vyrovnaní, ktorá by mala priniesť nielen likvidáciu firmy, ale predovšetkým uchovanie životaschopnej výroby. O niektorých súvislostiach spojených s doterajšími konkurzami, respektíve s pripravovanou novelou, sme sa porozprávali s vedúcim odboru živnostenského a ochrany spotrebiteľa Okresného úradu v Prešove Mikulášom Drabom. Zaujímalo nás, akým spôsobom a prečo sa do konkurzu zapája odbor, ktorému šéfuje.
- Vyplýva nám to priamo zo zákona. Ale nielen preto. Pri mojom nástupe do tejto funkcie a postupnom oboznamovaní sa s činnosťou odboru som natrafil na pohľadávky, ktoré boli dávno po lehote splatnosti. Keď som si ďalej zisťoval, ktoré firmy nám nezaplatili, zistil som, že mnohé sú v konkurze, respektíve zanikli. Preto sme spolu s finančným odborom začali uplatňovať nárok na tieto pohľadávky na Konkurznom súde v Košiciach. Žiaľ, u mnohých konkurzov už prebehli prieskumné pojednávania, takže naše pohľadávky neboli uznané. Zákon totiž ukladá uplatniť si pohľadávku na Konkurzný súd do prieskumného pojednávania. Keďže sme nemali spätnú informáciu o tom, že firmy, ktoré nám dlhujú sa dostali do konkurzu, nemohli sme si tieto pohľadávky ani uplatniť. Stalo sa i to, že už nebolo z čoho našu pohľadávku uplatniť. Preto sme požiadali Konkurzný súd v Košiciach, aby nám posielal informácie o tom, na ktoré firmy z nášho regiónu bol vyhlásený konkurz. Trochu to trvalo, poznáte zaťaženosť súdov, ale napokon sme to dosiahli.
Koľko je takýchto nedobytných pohľadávok, ktoré Okresný úrad v Prešove eviduje z titulu ich neuplatnenia.
- Bolo to okolo 200 000 korún. Dnes je situácia taká, že informácie o konkurzoch nám spätne dochádzajú. My ich posúvame na finančný odbor na posúdenie, či nemáme v danej firme nejakú pohľadávku. Je to veľmi dôležité i preto, že v poslednom období sa akoby roztrhlo vrece s konkurzami a zo zákona nám vyplýva i ďalšia povinnosť. Keď sa firma dostane do konkurzu, v podstate podľa terajšieho zákona, zaniká živnostenské oprávnenie na činnosť firmy ako takej. Preto je našou povinnosťou vyžiadať si od stanoveného správcu konkurznej podstaty živnostenský list.
Momentálne sa v Národnej rade prerokúva novela Zákona o konkurze a vyrovnaní. Nepripravili ste z týchto vašich skúseností nejaké pripomienky pre parlament?
- Pripravil a plánujem ich predložiť prostredníctvom niektorých poslancov. Týkajú sa najmä rozpredajov majetku firmy, hlavne častí technológie ešte pred vyhlásením konkurzu, ktoré majú za následok znefunkčnenie výroby. Zároveň sa moje pripomienky týkajú aj osôb, ktoré firmu do konkurzu priviedli. To sú však len pripomienky, ktoré musí posúdiť parlament.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.