Spolu so svojim priateľom Milanom Roskošom z Kučína (okres Vranov nad Topľou) vystavuje odvčera na nádvorí Východoslovenskej galérie v Košiciach takmer tristo vlastnoručne vypestovaných bonsajov.
"Z každého stromu sa dá vypestovať bonsaj. Len to chce trocha citu, predstavivosť a trpezlivosť," vysvetlil G. Malina.
Svoje najkrajšie kúsky vystavujú už niekoľko rokov. Podľa vlastných slov majú dobré podmienky na pestovanie, pretože bývajú v rodinných domoch. Mužom a chlapcom, čo pestujú kaktusy sa vraví, že sa neoženia. Pri bonsajoch azda platí to isté.
"Je to veda, umenie, pre niekoho dokonca kult," uviedol pestovateľ.
Ako ho doplnil kolega M. Roskoš, v niektorých japonských rodinách sú bonsaje rodinným striebrom: "Dedia sa z pokolenia na pokolenie. Keď ich postihne nešťastie, najskôr zachraňujú ľudí a potom bonsaje. Nezriedka ide o šesťstoročné stromy."
Na Slovensku nemá pestovanie bonsajov až takú dlhú tradíciu. Najstaršie kúsky pestovateľov vystavujúcich v galérii sú Roskošov 35-ročný pagaštan konský či 28-ročná borovica lesná. Tento strom bol prvým miestom vo svojej kategórii ocenený pred týždňom aj na výstave kvetov Gardenia v Nitre. Napriek veku, nemá ani jeden z bonsajov pol metra. Výstava, ktorá potrvá do nedele je predajná. Medzi skvosty na predaj patrí napríklad 22-ročný javor za osem tisíc korún. Niečo menšie a mladšie sa však dá kúpiť aj za 200 korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.