Koncom uplynulého pracovného týždňa napríklad navštívil poradu krajských riaditeľov Policajného zboru s jeho prezidentom a členmi vedenia rezortu, ktorá sa týkala najmä potierania korupcie. Pittner tam poukázal najmä na ohromujúce zistenie, že podľa aktuálneho hodnotenia Svetovej banky, ktoré sa týka korumpovateľnosti prostredia je Slovensko až na "slušnom" 53. mieste. My sme sa s ministrom vnútra porozprávali predovšetkým o aktuálnej politickej situácii.
Poslanci HZDS sa vraj nevrátia do poslaneckých lavíc dovtedy, kým vraj nebudú mať záruky, že Slovensko je právny a demokratický štát. Podľa predsedu hnutia V. Mečiara to znamená, že sa vyvedú trestnoprávne dôsledky voči všetkých ľuďom, ktorí sú zodpovední za zásah v jeho vile Elektra, teda voči vám, riaditeľovi SIS V. Mitrovi a šéfovi vyšetrovateľov J. Ivorovi. Vyvodíte z toho pre seba nejaké dôsledky?
- Nie (smiech). Celá vec sa vyšetruje príslušnou dozorovou prokuratúrou, generálnou prokuratúrou a inšpekciou ministerstva vnútra. Predbežné výsledky vyšetrovania som už 4. mája odovzdal branno-bezpečnostnému výboru. Keď sa opoziční poslanci vyjadrujú takýmto spôsobom, je to ich problém. Zároveň si však myslím, že takéto ich názory nemajú právnu oporu.
Poslanci HZDS vám pri nedávnom druhom pokuse o vyslovení nedôvery dávali za príklad aj belgického ministra vnútra, ktorý pred 2 rokmi dobrovoľne odstúpil po tom, čo sa pedofilovi Markovi Dutrouxovi podarilo ujsť z budovy súdu...
- Neviem, koho chcú poslanci HZDS prirovnať k tomuto pedofilovi. Azda nie pána Mečiara...?
Prezident R. Schuster za rok svojho pôsobenia vo funkcii už tretíkrát prijal predsedu HZDS na jeho vlastnú žiadosť. Považujete to za obvyklé, ak sa takto správa hlava štátu k človeku, ktorý je obvinený zo spáchania viacerých trestných činov?
- Je to záležitosť pána prezidenta... V tejto veci by sa však od neho dal očakávať aj iný prístup... Všetko ale závisí od toho, akým spôsob my a najmä súdy budú pružne reagovať na kauzy zavlečenia, Lexovej správy a nezákonného vyplatenia odmien. Myslím si, že keď sa tieto skutky preukážu, môže prísť k zmene správania sa pána prezidenta.
Vo štvrtok večer sa uskutočnili rokovania premiéra Dzurindu s predstaviteľmi 5 materským strán bývalej SDK o vytvorení silnej stredo-pravicovej strany, ktorá by mohla kandidovať v nasledujúcich parlamentných voľbách v roku 2002. Odmietavé reakcie predsedu KDH Jána Čarnogurského a šéfa DS Jána Langoša však veľa šancí pre tento projekt nedávajú...
- Nazdávam sa, že takéto rokovania majú v sebe veľkú budúcnosť. Práve voliči v roku 1998 deklarovali záujem na tom, aby všetky strany s demokratickou orientáciou nevystupovali izolovane, ale v určitom spojenectve. Forma a spôsob tohto spojenectva by sa mala postupne vykryštalizovať tak, aby vyhovovala aj tým menším stranám. Mám ale pocit, že ísť len po drobných krôčikoch sa jednoducho nedá, o čom sa presviedčajú aj iné postkomunistické krajiny. Mimochodom, riešenie, ktoré navrhuje premiér Dzurinda nie je vôbec originálne, ale vďaka nemu dosiahla pravica celý rad slušných volebných výsledkov. Týmto spôsobom sa totiž dokázal skoncentrovať voličský potenciál stredo-pravého voliča. Aj u nás nemajú voliči chuť dať hlas predstaviteľom niektorej strany, a zo len kvôli averzii voči jej vrcholným predstaviteľom. Ak je však v spojenectve s nejakým silným zoskupením, tento ich problém je vyriešený, čo v prípade SDK naplno potvrdili aj posledné parlamentné voľby.
Predpokladáte teda, že v nasledujúcich voľbách sa o priazeň voličov bude uchádzať už len jedna takáto strana na spôsob bývalej SDK?
- Takýchto strán bude isto existovať viac, no som presvedčený, že väčšina voličov dá prednosť jednej veľkej strane.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.