odsúhlasiť bez nejakých väčších problémov. Kým na jednej strane akcie VSŽ kumuluje štát prostredníctvom štátnych subjektov, aby tak zabezpečil vstup US Steelu do železiarní, dosť nečakane do hry v záverečnej fáze vstúpila aj medzinárodná spoločnosť Ispat, spadajúca do siete LNM Group. Hoci táto spoločnosť svoj záujem o VSŽ prezentovala už dávnejšie a svoju ponuku predostrela aj Deutsche Bank, po tom, čo bol vybratý ako strategický investor US Steel, sa predpokladalo, že Ispat aspoň do valného zhromaždenia nepodnikne žiadne ďalšie kroky. Opak sa stal pravdou. V posledných dňoch zástupcovia Ispatu kontaktovali viacero akcionárskych skupín s ponukou na odkúpenie ich akcií. Predbežný prísľub predaja akcií v prospech Ispatu zatiaľ zaznel od tzv. rezešovských skupín, Hutníka a firmy Penta Group.
Na Slovensku je kontaktnou osobou Ispatu Aksam Barakat, ktorý je spolumajiteľom košickej firmy SSIM, a. s. A. Barakat nás informoval, že momentálne má Ispat prisľúbených viac ako 30 percent akcií. Keďže títo akcionári budú zrejme na valnom zhromaždení 25. mája hlasovať proti vstupu US Steelu a štát má pod palcom od 28 do 34 percent, nič teda ešte nie je definitívne. K samotnému predaju akcií však ešte pred valným zhromaždením podľa našich informácií určite nedôjde. Stane sa tak až po ňom a prevody akcií by sa mali realizovať priamo od predajcov na Ispat.
"Deutsche Bank vybrala ponuku Ispatu ako najlepšiu a najreálnejšiu. Aj prezident VSŽ Gabriel Eichler sa vyjadril viackrát v tom zmysle, že boli aj výhodnejšie ponuky, ako predložil US Steel. Pod to, že nebol vybratý Ipsat, sa podpísali iné motívy, najmä politické," vyhlásil Aksam Barakat.
"US Steel sa presadzuje ako investor prichádzajúci z Ameriky. Spoločnosť Ispat, ktorá má svoju oceliareň a dokonca väčšiu ako US Steel aj v Spojených štátoch amerických, je však určite rovnako americká."
Čo sa týka VSŽ, Ispat je ochotný ísť pri kúpe až do 600 korún za akciu. Má záujem o získanie aj tých 22 percent akcií, ktoré sú momentálne zablokované, s tým, že by sa vyplatili všetky záväzky, kvôli ktorým došlo k ich zablokovaniu. Ide o akcie Eurotradu ako aj firiem Comex, Coral a Dastex, ktoré boli pôvodne vo VAS zablokované a neskôr sa cez Stavard predali práve týmto trom zahraničným firmám. Všetky tri sú však blízke rezešovcom, o čom sme už v našich novinách informovali. Zaujímavé je, že aj Penta Group údajne postupuje v súlade s rezešovskými skupinami pri tejto transakcii smerom na Ispat. Vyhlásenia skupiny Penta Group však treba brať so značnou dávkou rezervovanosti, pretože podľa včerajšieho vyjadrenia ministra hospodárstva Ľubomíra Haracha Penta Group pripustila predaj svojho balíka aj v prospech Transpetrolu, ktorý reprezentuje záujmy štátu.
Aksam Barakat zdôraznil, že Ispat je ochotný dohodnúť sa aj s vládou. Má záujem kúpiť majoritný balík akcií od akcionárov za vysokú cenu, ako aj vyrovnať všetky dlhy a záväzky VSŽ voči bankám, štátu aj ostatným veriteľom. Ispat už kontaktoval aj predstaviteľov štátu. Prezident Rudolf Schuster potvrdil prijatie prezidenta Ispatu, stretnutie by sa malo uskutočniť v piatok.
"Zástupcovia Ispatu sú odhodlaní, ak nebude valné zhromaždenie prebiehať v súlade so zákonmi, teda ak bude napríklad štát hlasovať so zablokovanými akciami, obrátiť sa aj na medzinárodné súdy. Nechcú však medzinárodný škandál za každú cenu, sú prístupní serióznej dohode," vyhlásil A. Barakat.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.