zastrašujúce. Keď sa astronauti vracajú na Zem, snažia sa byť aktívni. Ukazujú napríklad fotografie, ktorými ľudí presviedčajú, že život na Zemi je veľmi krehký. Je to, samozrejme, aj môj prípad," povedal v odpovedi na otázku Korzára, o čom rozmýšľa astronaut, keď sa z vesmíru pozerá na planétu Zem, Jeffrey A. Hoffman.
Ide o zástupcu amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) v Európe, ktorý včera skončil krátku návštevu Slovenska. Pri tejto príležitosti bol okrem Bratislavy a observatória na Lomnickom štíte aj v Košiciach.
Mimochodom, nebol u nás prvý raz. Slovensko navštívil už v roku 1966 ako študent. J. A. Hoffman sa už zúčastnil piatich letov do vesmíru, vo všetkých prípadoch na palube amerických raketoplánov. Jeho prvý let trval sedem dní a bol uskutočnený v roku 1985. Naposledy letel v roku 1996, celkovo strávil vo vesmírnom priestore vyše 1200 hodín a nalietal takmer 22 miliónov míľ. Podľa vlastných slov pricestoval na Slovensko z presvedčenia, že aj veľké krajiny sa môžu učiť od malých. Žiadna slovenská inštitúcia zatiaľ nespolupracuje s NASA. Kontakty s Američanmi sú skôr na osobnej úrovni našich výskumníkov.
"Náš ústav spolupracuje s dvoma americkými univerzitami. Ide o porovnávanie meraní získaných našimi aparatúrami, ktoré sú napríklad na ruskej vesmírnej družici Interball s meraniami na amerických družiciach," priblížil spoluprácu Karel Kudela z Ústavu experimentálne fyziky Slovenskej akadémie vied v Košiciach.
Merania sa týkajú energetických častíc v dôsledku pôsobenia Slnka na magnetosféru Zeme, pričom výsledky oboch strán sa potvrdzujú a dopĺňajú.
"O slovenskej účasti na medzinárodnom kozmickom priemysle rozhoduje vaša vláda. Slovensko sa veľmi dobre prezentovalo kozmonautom Ivanom Bellom," uviedol Jeffrey A. Hoffman.
Naši vedci majú záujem o účasť na výskumoch, ktoré budú prebiehať na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice ISS. Zatiaľ sa však ani na tomto projekte Slovensko nezúčastňuje.
"Vaši výskumníci a tiež výskumníci z iných krajín sa budú môcť podieľať na medzinárodných výskumoch na stanici ISS. Slovensko je malá krajina a nemôže sa zaoberať všetkými oblasťami vesmírneho výskumu. Pre malé krajiny je lepšie, keď sa zameriavajú na menšiu oblasť, na konkrétne úlohy," uzavrel americký astronaut.
Autor: Juraj GERBERY
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.