na chatách, chalupách alebo pri vode. Poľnohospodári to však vidia inak. Vysoké denné teploty a minimálne, vlastne takmer žiadne zrážky im spôsobujú starosti. Ako prvého sme oslovili Františka Klimašovského, predsedu Poľnohospodárskeho družstva v Seni.
"U nás je to podobné, ako na celom Slovensku. Pestujeme obilniny a cukrovú repu. Úroda bude nižšia, ako po minulé roky. Situácia je už veľmi kritická."
Aké opatrenia ste s vašimi prostriedkami schopní podniknúť?
"Žiadne. Závlahy nemáme. Ideme z extrému do extrému. Na jar sme boli zaplavení, pod vodou sa ocitlo vyše štyristo hektárov. A teraz toto obrovské sucho. Neviem vám ešte ani povedať, čo z toho nakoniec bude. Ešte nikto nevie, aký to bude mať celkový dopad. Ale už teraz môžem povedať, že úrody budú slabšie. Vyzerá to veľmi zle. Ak počas týždňa nezaprší, úrody budú úplne pod psa."
Podľa riaditeľa trebišovského RP MP Jozefa Cifraniča je južná časť okresu v okolí Tisy, na rozdiel od vysušenej hornej časti, podmáčaná. Aj keď v minulosti bola vybudovaná celkom slušná výmera zavlažovacích systémov, kvôli ich nefunkčnosti k dnešnému dňu zavlažujú v Trebišovskom okrese iba tri subjekty. Na ploche 18 hektárov zalievajú hlavne tabak a zemiaky. Ďalšie štyri poľnohospodárske podniky z celkového počtu vyše 200 uvažujú o zavlažovaní.
Na katastrofálne sucho si posťažoval aj predseda jedného z mála prosperujúcich družstiev na Sobranecku Ján Petro z PD Vinohrady Choňkovce. Situácia v apríli vyzerala sľubne, po suchu a zastavení rastu jednotlivých plodín možno očakávať výsledky iba ak pod klasický priemer, konštatoval. Družstvo nedisponuje zavlažovacími systémami a 35 hektárov nových viníc zavlažuje dostupnou technikou vodou z tamojšieho potoka.
V rovnakej situácii sú aj ostatné poľnohospodárske subjekty na Východoslovenskej nížine, ktoré po výrazne vlhkom apríli postihlo májové sucho. Počas pätnástich májových dní tam napadlo iba necelých 10 milimetrov zrážok. Priemer v tejto lokalite predstavoval v máji zvyčajne 60 mm. Počas 9. a 10. mája padlo na VN miestami 3 až 7 mm zrážok.
Teplo je, rekordy však nepadajú
Májové počasie sme rozobrali aj s RNDr. Pavlom Nejedlíkom z oddelenia klimatológie Slovenského hydrometeorologického ústavu v Košiciach.
"Oproti dlhodobému priemeru stúpli tohtoročné májové teploty o tri až päť stupňov. Minulý týždeň sme po prvýkrát v tomto roku zaznamenali teplotu nad 30 stupňov. Bolo to vo štvrtok na západnom Slovensku. Na východe sme zaznamenali teploty od 26 do 28 stupňov."
Padol aj nejaký teplotný rekord?
"Pokiaľ ide o máj, tak určite nie. V niektorých lokalitách sa k tomu teploty mohli priblížiť. V Košiciach nie. Teplotné rekordy sa v závislosti na konkrétny deň menia, ale pohybujú sa od 28 do 31 stupňov."
O koľko sa ochladilo počas víkendu, na ktorý pripadli aj "traja ľadoví muži"?
"Vážne sa neochladilo, teploty boli blízke normálu. Vyskytli sa však aj prízemné mrazíky. Košice mali -1 stupeň, Stropkov -1,8 stupňa a dokonca sem-tam mrzlo aj na nížine, v Trebišove bolo -0,3. To je však prízemný mrazík, nie mráz v klimatologickej búdke. Ten sme zaznamenali len na Orave a na Spiši."
Poľnohospodárov ohrozuje najmä sucho.
"To je naozaj tak. Boli len ojedinelé prehánky a búrky, ktoré sa vyskytovali roztrúsene. Na väčšine územia dosiahli 0 až 3 milimetre. To, samozrejme, nestačí. V niektorých lokalitách napršalo od 10 do 30 milimetrov, išlo však len o ohraničené búrkové riavy."
Koľko dní v máji prší v priemere?
"To sa z roka na rok mení a nejde o to, koľkokrát v máji zvykne pršať, ale o to, koľko naprší. Ak bude pršať aj každý deň, a dokopy naprší 0,1 milimetra, tak z toho nie je žiadny úžitok."
Autor: Martin LUKÁČ & TASR
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.