vlastníctva. Situácia sa v ostatných mesiacoch natoľko skomplikovala, že si vyžiadala aj včerajšie mimoriadne zasadnutie poslancov mestského zastupiteľstva.
"Máme obavu z privatizácie týchto zdravotníckych zariadení. Ak by ich totiž nedostalo do svojho majetku mesto, máme oprávnený strach o budúcnosť našich ambulancií," povedala pred niekoľkými dňami vedúca sekcie zdravotníckych zariadení pri Združení cestovného ruchu vo Vysokých Tatrách Eva Podhájecká. Za bezplatný prevod v prospech mesta sa vyjadril aj prezident regionálnej lekárskej komory Pavol Porubský. Ten za druhú možnú alternatívu označil uskutočnenie privatizácie prostredníctvom spoločnosti Aesculap, s.r.o., ktorú založili lekári pôsobiaci v zdravotnom stredisku v Tatranskej Lomnici.
Pred včerajším mimoriadnym zasadnutím poslancov mestského zastupiteľstva Vysoké Tatry sme sa obrátili na viceprimátorku mesta s otázkou, ako vidí situáciu.
"Medializácia informácií o pripravovanej privatizácii zdravotníckych zariadení v Tatrách spôsobila, že ľady sa pohli. Od poslanca národnej rady Jána Šimku sme sa dozvedeli, že sa pre mesto vytvoril priestor, ako bezplatne získať dve z troch zdravotných stredísk v Tatranskej Lomnici a na Štrbskom Plese aj s ambulanciami lekárov prvého kontaktu do svojho majetku. Povinnosťou je však uhradiť záväzky týchto zariadení, ktoré spolu predstavujú asi 2,5 milióna korún. Vyjadriť sa máme do stredy a preto primátor už na dnes (na utorok - pozn. red.) zvolal rokovanie mimoriadneho zastupiteľstva," informovala nás viceprimátorka Marie Peglerová.
Ako ďalej uviedla, o dve spomenuté zdravotné strediská má záujem niekoľko privatizérov, za ktorými vraj stoja silné lobistické skupiny. Aj preto, v záujme zachovania kvality i objemu zdravotníckych služieb poskytovaných na území Vysokých Tatier, považovala za účelné len dve z možných niekoľkých alternatív. Tou druhou je vyslovenie podpory privatizačnému projektu predloženému samotnými tatranskými lekármi prvého kontaktu.
Schôdza zastupiteľstva napokon skončila podľa predpokladov. Poslanci, z ktorých niektorí listami lobovali za bezplatný prevod do majetku mesta u samotného predsedu vlády Mikuláša Dzurindu i u ministra spravodlivosti Jána Čarnogurského, napokon vyslovili súhlas s bezplatným prevodom obvodných zdravotných stredísk v Tatranskej Lomnici za cenu záväzkov vo výške 749 tisíc korún a na Štrbskom Plese za cenu záväzkov 1,693 milióna korún. Zároveň tiež požiadali primátora, aby výsledok hlasovania dal na vedomie ministerstvu pre správu a privatizáciu. Tretie zo zdravotných stredísk v Novom Smokovci, ktoré nie je zadĺžené, by sa malo stať predmetom privatizačného schvaľovania vládou v júni tohto roku v rámci tzv. druhej vlny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.