keby sa to stalo v lese či slnečnom rúbanisku a nie v rodinnom dome...
Ako sme sa dozvedeli, malá Andrejka bola minulý pondelok spolu s bratom a rodičmi na návšteve u starých rodičov bývajúcich v Kavečanoch. V dome objavili spolu so starším bratom na zemi ležať asi 25-centimetrového hada, ktorý vyzeral ako šnúrka. Chlapec síce na sestru skríkol, aby sa ho nedotýkala, tá ho však chcela vziať do ruky. Keď sa k nemu priblížila, had na dievča zaútočil a uhryzol ho do prsta pravej ruky.
Vystrašený brat volal okamžite rodičov a oznámil im, čo sa stalo. Stará mama pohotovo hada usmrtila, čo sa neskôr ukázalo ako užitočný krok, pretože ho bolo potrebné identifikovať, aby sa mohlo podať sérum. Medzitým Andrejkin otec vyrazil z Košíc do Kavečian po dcéru a odviezol ju najprv na košickú pohotovosť. Tam však protijed nemali k dispozícii - majú ho iba v nemocniciach... Ranu po uhryznutí teda malej pacientke ošetrili až na Klinike úrazovej chirurgie Fakultnej nemocnice L. Pasteura, odkiaľ bolo i sérum, ktoré jej neskôr aplikovali, lebo jej zdravotný stav sa zhoršoval a veterinári potvrdili, že usmrteným hadom bola skutočne vretenica. To už Andrejka ležala na Jednotke intenzívnej starostlivosti Detskej nemocnice na Moyzesovej ulici, kde strávila niekoľko ďalších dní.
"Poviem vám, boli to hrozné chvíle. Báli sme sa, čo s dcérou bude, lebo rúčka jej veľmi opuchla, hrozilo, že môže dôjsť k poškodeniu tkaniva. Až v stredu sme si trochu vydýchli, keď sa to začalo zlepšovať. Žiadnemu rodičovi to neprajem prežiť," vzdychol si včera Andrejkin otec Andrej Hanušovský, ktorý spolu s manželkou prežíval minulý týždeň krušné chvíle.
Tie mali akiste i lekári, no malá pacientka sa z uhryznutia hadom zotavila a dnes je už doma pri svojich blízkych.
"Nie každé poštípanie hadom si vyžaduje podanie séra, to by zbytočne zaťažovalo detský organizmus. Vždy je ale nutné niekoľkodňové pozorovanie pre prípad, že by došlo k náhlemu zhoršeniu zdravotného stavu. Keďže v tomto prípade pacientke opuchla celá pravá ruka až nad rameno, pričom sa opuch rozširoval i do oblasti hrudníka, sérum sme aplikovali do štyroch hodín od uhryznutia. Nejaký čas sa po tom ešte opuch zväčšoval, ale v stredu sme pozorovali zlepšenie zdravotného stavu. Pacientku sme preto v pondelok prepustili do domáceho ošetrenia," informovala nás včera MUDr. Eva Bálintová, vedúca lekárka JIS a zástupyňa primárky interného oddelenia Detskej nemocnice. Ako podotkla, uhryznutie hadom nie je, aspoň u detí, takým častým javom, ako by sa mohlo zdať.
"Pred dvoma rokmi sme tu tiež mali malého pacienta, ktorého pohrýhol had, avšak žiadne príznaky otravy sa u neho neobjavili. Po niekoľkých dňoch pozorovania sme ho pustili domov, nebolo mu potrebné podať ani protijed. No tieto dva prípady sú jediné, na ktoré si počas svojej dvadsaťpäťročnej praxe spomínam," konštatovala lekárka.
Zaujímalo nás, čo poradí rodičom, ktorí by sa snáď mohli dostať do podobnej situácie ako rodičia malej Andrejky.
"Jediná rada je obrátiť sa na lekára. V literatúre sa niekedy dočítate, že je vhodné jed z rany vysať a končatinu nad miestom uhryznutia priškrtiť, aby sa jed nedostal do krvného obehu, ale iné literárne zdroje to zas považujú za prežitok. Znehybnenie končatiny totiž môže narobiť viac škody ako úžitku. Ak už sa človek rozhodne pre takýto postup, mal by škrtidlo z času na čas uvoľniť, aby nedokrvenie prstov nemalo negatívne následky. Rozhodne ale treba čo najskôr vyhľadať lekárske ošetrenie. Varovaním by mali byť prípadné príznaky otravy, ktorá sa prejavuje jednak opuchom okolo miesta uhryznutia a tiež zvracaním, zníženým krvným tlakom a zrýchlením srdcového rytmu - zrýchlená činnosť srdca u detí však môže byť i dôsledkom šoku. Preto je nevyhnutné, aby o ďalšom postupe rozhodol lekár, ktorý môže pacientovi aplikovať hadie sérum. To je dostupné jedine v nemocnici, no vo väčších mestách nie je k dispozícii v každej nemocnici."
Toto konštatovanie nás trochu zaskočilo a logicky sa núkala otáza prečo.
"Bolo by to neefektívne, pretože sérum zvyčajne nemá dlhú expiračnú dobu. My sme sa ale práve v súvislosti s týmto prípadom rozhodli, že ak to bude možné, zabezpečíme jedno sérum i pre Detskú nemocnicu, pretože jeho cena určite nie je taká vysoká, aby to stálo za stres, čo pri pohryzení malého pacienta hadom prežívajú jeho rodičia i jeho ošetrujúci lekár," dodala MUDr. Bálintová.
Keďže sa však tento prípad nestal vo voľnej prírode, ale v priestoroch rodinného domu, zaujímalo nás, čo si o tom myslí zoológ.
"Je to skutočne raritná udalosť, s čímsi takým som sa ešte nestretol. Predpokladám, že ide o dom situovaný niekde na okraji obce, nie na rušnom mieste, pričom sa pod to svojím spôsobom mohlo podpísať i počasie. Nie však tým, že by snáď slnečné počasie zapríčinilo premnoženie hadov, ale akôr preto, že aj keď majú tieto živočíchy rady teplo, extrémne horúčavy neznášajú. Pravdepodobne to bolo dôvodom, prečo vretenica zaliezla do rodinného domu, kde bolo istotne chladnejšie ako vonku. Ináč sa s hadmi na obývaných miestach môžeme stretnúť skôr na jar, keď vyliezajú z miest, kde zimovali - môžu nimi byť i dedinské pivnice," zareagoval RNDr. Ľubomír Panigaj, CSc., pracovník Katedy zóologie a ekológie Prírodovedeckej fakulty UPJŠ Košice.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.