dôvod na zmenu prístupového kalendára voči nemu. Uviedol to včera štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR Ján Figeľ na stretnutí s novinármi v Bratislave, po návrate z rokovania Západoeurópskej únie v portugalskom Porte.
Ako povedal, SR v podstate spĺňa technické a ekonomické kritériá na členstvo v OECD. "Preto si myslíme, že ďalšie objasňovanie všetkých súvislostí o stave slovenskej ekonomiky môže len prospieť," povedal Figeľ. Zdôraznil pritom význam slovensko-amerického ekonomického okrúhleho stola, ktorý sa dnes koná vo Washingtone. J. Figeľ tak reagoval na utorkový článok Financial Times o blokovaní žiadosti Slovenska o skoré členstvo v OECD zo strany Spojených štátov amerických.
Financial Times v utorok informoval, že USA nechcú predčasne priviesť do OECD slabé a nepripravené krajiny v dôsledku finančných kríz, ktoré zasiahli niektorých členov krátko po prijatí, medzi inými Mexiko, Kórejskú republiku a Českú republiku.
Poslanci o ohrození nášho vstupu do OECD
Spýtali sme sa poslancov, či vnímajú aj svoju zodpovednosť za to, že Slovensko sa pravdepodobne nestane členom prestížneho klubu ekonomicky najvyspelejších krajín OECD.
P. WEISS, SDĽ: "Myslím si, že predstavitelia vládnej koalície by sa mali na osobitnom stretnutí veľmi seriózne zaoberať, prečo k takejto situácii došlo. Zodpovednosť je na vláde, pretože tá organizovala celý proces. Skutočnosť, že v júni zrejme v OECD nebudeme, má hlbšie príčiny."
V. BAJAN, SDK: "Ekonomika a politika sú prepojené a akékoľvek problémy na politickej scéne sa musia odraziť aj na ekonomickom hodnotení krajiny. Celá vládna koalícia je spoluzodpovedná za vstup či nevstup do OECD."
J. VOLF, SDK-SDSS: "Z nevstupu do OECD môže mať radosť len opozícia, aj keď je to len škodoradosť. Ťažko zodpovednosť deliť, aj keď má rôznu mieru. Politická stabilita je však jednou z priorít a vnímajú ju aj finančné kruhy. Zodpovednosť padá na každého, kto politickú stabilitu ovplyvňuje."
F. PETRÁK, SOP: "Pokiaľ by bola pravda, že meškajú ekonomické reformy, je tu určitý diel aj poslancov, lebo majú právo vo vzťahu k vláde niektoré veci urgovať. Mal som dojem, že rozhodujúce váhanie zo strany USA vyplýva práve z politických problémov. Vnímam to tak, že oni sú na takéto veci veľmi opatrní."
R. ŠEPTÁK, SNS: "Koalícia je rozhádaná a nedáva jasné signály do zahraničia a to sa odrazilo v tom, že tí (USA), v ktorých koalícia najviac verila, teraz blokujú celú republiku."
M. MAXON, HZDS: "Ak v čase, keď rokujú podvýbory OECD, vyjde informácia, že možný deficit na rok 2001 je od 30 do 40 miliárd korún, a ak sa urobia analýzy vystúpenia vicepremiéra I. Mikloša v Paríži počas návštevy pána prezidenta, tak sa dalo očakávať. V európskych krajinách sa podarilo úspešne lobovať súčasnej vláde, ale rozhodujúce nie povedali USA. Stalo sa to, čo bolo vyvrcholením politickej nestability a ekonomických výsledkov. Už by si mali všetci uvedomiť, že nenáležité vyhlásenia sú v zahraničí ostro sledované."
(sp)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.