komorách parlamentu len zopár hodín, čo pozorovatelia označujú za jasný dôkaz veľkej autority Vladimira Putina na domácej politickej scéne.
Vo funkcii premiéra Štátna duma podľa očakávania hneď na prvý z celkovo troch možných pokusov potvrdila Michaila Kasianova, ktorý ministerský kabinet riadil fakticky už od januára.
Stalo sa tak rekordným počtom 325 hlasov, čo je o 99 hlasov viac než potrebná jednoduchá väčšina. Proti jeho kandidatúre sa v 450-člennej dolnej komore parlamentu vyslovilo iba 55 poslancov.
Štyridsaťdvaročný Kasianov je považovaný za politicky neutrálneho technokrata. Aj doma i v zahraničí má povesť skúseného a profesionálne zdatného finančníka. Nový ruský premiér sa v prejave pred poslancami vyslovil za pokračovanie liberálnych trhových reforiem.
Súčasne však zdôraznil, že jeho kabinet sa bude usilovať o ich vyváženosť a sociálnu únosnosť - a to aj so zreteľom na vyše tretinu obyvateľstva žijúceho pod oficiálnou hranicou biedy. Táto jeho téza mu zabezpečila aj podporu značnej časti komunistických poslancov.
Taký vysoký počet hlasov, aký včera v Štátnej dume získal Michail Kasianov, nedostal v jej sedemročnej histórii pri schvaľovaní premiérskej kandidatúry nikto. Doterajší svojrázny rekord s 317 hlasmi patril Jevgenijovi Primakovovi.
Nový vládny kabinet by mal byť sformovaný už v priebehu jedného až dvoch týždňov. V porovnaní s jeho doterajším zložením sa však nijaké vážne zmeny neočakávajú. Ministrom obrany má zostať maršal Igor Sergejev a ministrom zahraničných vecí Igor Ivanov.
V hornej komore parlamentu, Rade federácie, sa medzitým rozhodovalo o obsadení nemenej dôležitého postu generálneho prokurátora, pričom o tom, koho prezident do tejto funkcie navrhne, sa na rozdiel od kandidatúry premiéra nevedelo do poslednej chvíle.
Ešte v utorok počas dňa mnohé médiá špekulovali o tom, že Vladimir Putin sa prikloní k svojmu blízkemu spolupracovníkovi ešte z čias ich spoločného pôsobenia v Petrohrade a terajšiemu riaditeľovi úradu vlády Dmitrijovi Kozakovi (41).
Prezident však napokon uprednostnil 47-ročného Vladimira Ustinova a aj tento jeho návrh získal pomerom hlasov 114 za a desať proti takmer bezvýhradnú podporu. Nezanedbateľným je pritom fakt, že tak Kasianova, ako aj Ustinova zaraďujú ruskí analytici k táboru vplyvného oligarcha Borisa Berezovského.
Kreslo generálneho prokurátora zostávalo v Rusku neobsadené vyše roka po tom, ako Boris Jeľcin odvolal z tohto postu Jurija Skuratova, pod vedením ktorého sa začali vyšetrovať niektoré závažné korupčné aféry siahajúce až k exprezidentovej mladšej dcére a poradkyne Tatiane Ďjačenkovej.
Formálnym pôvodom k jeho odvolaniu sa pritom stal škandál s tajne nakrúteným videozáznamom usvedčujúcim Skuratova z "radovánok" s dvoma obnaženými mladými ženami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.