letné prázdniny a túžite po óóóbrovskom dobrodružstve? Ojojoj, tak vaša diagnóza je skutočne veľmi veľmi vážna. Ale nezúfajte, dá sa to liečiť. Okrem iných vysoko účinných medicínskych postupov máme v dnešnej ponuke kvapky, na ktorých užívanie potrebujete však mrakodrap odvahy, zmysel pre "krejzy ekšn", asi 5000 ml búrlivej "pošalistej" krvi, okrem prepotrebného I LOVE YOU ešte aspoň pár slov z dákej cudzej reči (mongolskej?), charizmu v duši na ukecanie starostlivej mamky a tatka, no a v neposlednom rade bohužiaľ aj nejaké tie financie.
Ak sa vám toto všetko podarí splniť, tak potom už len: Čo vy na to, stráviť časť tohoto leta vo vlaku a vidieť kus sveta? Nuž takúto fantastickú možnosť nám ponúkajú ŽSR vo svojom programe Inter Rail - 26. A o čo konkrétne ide? Inter Rail - 26 je preukaz, ktorý oprávňuje držiteľa k ľubovoľnému počtu ciest v 2. vozňovej triede na tratiach železníc vybranej zóny alebo zón s výnimkou "matičky země". Výber zón je ľubovoľný bez obmedzenia a nájdete tam krajiny ako Veľká Británia, Južné a Severné Írsko, Škandinávske krajiny, Francúzsko, Benelux, Španielsko, Portugalsko, Maroko, Grécko, Macedónsko, Námorné spoločnosti Brindishi - Corfu, jednoducho, čo len (ne)chcete. Ochotná pani pri okienku (naozaj veľmi milá zamestnankyňa ŽSR, čo je pomaly už raritou) nám poskytla aj presné ceny v rámci jednotlivých štyroch ponúk v závislosti od toho, ako dlho budete mať "šlinu" cestovať a ako vám to dovolí peňaženka. Preukaz platný 22 dní stojí 6478 SK, pre dve zóny 8580 SK, pre tri zóny 9782 SK a pre všetky 11 154 SK. Pri posledných troch spomínaných sa môžete voziť celý 1 mesiac. Inter Rail - 26 môže byť vydaný každému mladému "vlakocestovaniachtíčovi", ktorý ešte nemá osudných 26 rokov. Rezervačné poplatky, poplatky za lôžka a ležadlá sa v každom prípade hradia v plnej výške. Preukaz oprávňuje k zľave 50 percent pre cestu tam a späť z domu po pohraničný bod. Môžete mať tiež poskytnuté zľavy alebo vstup zadarmo, ak dostanete chuť sa aj trochu kultúrne a esteticky vyžiť v rôznych múzeách a zariadeniach podobného druhu.
Je však veľmi smutné to, že v súčasnosti sa v čoraz väčšej miere registrujú prípady úspešného falšovania týchto preukazov. Ako potvrdil Braňo G., ktorému sa takto podarilo dostať sa priam až neuveriteľne z Maroka do malej dedinky v blízkosti Humenného:" Veď o nič svetové nejde. Vtip je v tom, že v ostatných európskych krajinách krajinách asi nie sú zvyknutí, že by im mal niekto tú drzosť a odvahu po celý čas ukazovať priamo popred oči sfalšovaný lístok, takže len na to hodia pohľad a je to O.K. No a u nás na Slovensku, keď pán revízor zbadá tajomný lístok rôzne opečiatkovaný a ešte k tomu s nejakými divnými anglickými výrazmi, tiež vás nechá tak."
Braňovi sa to možno podarilo, ale čo ak práve vy šťastie mať nebudete? A žiť potom celý život s nálepkou zápisu v zozname kriminálnikov, asi nie je ten nirvánovský pocit.
Ale ak by ste mali skutočne seriózne a hlavne legálne záujem aj takúto neštandardnú formu relaxu, stačí skočiť na železničnú stanicu k milej pani pri okienku, povypytovať sa na viac podrobností, zohnať k sebe ešte aspoň 2-3 "Miazgovcov", nasadnúť do vláčika a šu-šu-šu za dobrodružstvom.
P.S.: Koncom mája vyjde aj nový informačný leták o rôznych výhodách a zľavách pri cestovaní, ktoré poskytujú študentom ŽSR.
Autor: Jana Mitaľová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.